Záježová – inšpirácia k slobodnému životu.

Zaježová je oblasť lazov (samôt) na strednom Slovensku. Od roku 1991 tu začali pôsobiť občianske združenia zamerané na tradičné remeslá, ľudovú architektúru a neskôr aj ochranu životného prostredia. Časť ľudí, ktorí ich navštevovali sa tu rozhodla natrvalo usadiť a počet nových obyvateľov v regióne odvtedy rastie. Novousadlíci, ale aj starousadlíci, sú po všetkých stránkach rôznorodí, no aj napriek tomu mnohí z nich spolupracujú v snahe urobiť zo Zaježovej ešte príjemnejšie miesto na život. Časť obyvateľov, ktorá sa intenzívnejšie zapája do rôznych neformálnych aj formálnych projektov, sa nazýva „komunitou Zaježka“. Vďaka ich kreativite a nadšeniu pre ideu žiť slobodne sa Zaježka stala priestorom, ktorý inšpiruje podobne naladených ľudí nielen zo Slovenska. Niektoré miestne iniciatívy sú na Slovensku priekopnícke a ojedinelé.

11199009_10203896874888083_773507122_nTu je pár príkladov: domy zo slamených balíkov, komunitou spravovaná škola, neformálna lesná škôlka, potravinová banka, občanmi a obcou chránené územia, meditačné ústranie v tme a mnohé iné.Miroslav Kašiak (Mirec) sa prisťahoval do Zaježovej od roku 1996. V miestnom komunitnom dome žil do roku 2001, keď si spolu s manželkou, s ktorou sa tam spoznal, kúpili vlastný dom. Neskôr si s rodinou, ktorá sa medzitým rozrástla o 4 deti, v postavili nový dom zo slamených balíkov. Od svojho príchodu do Zaježovej spolupracoval s miestnym občianskym združením Pospolitosť pre harmonický život (PHŽ) ­ najprv ako dobrovoľník, neskôr ako koordinátor projektov a od roku 2010 toto občianske združenie vedie. Po tom, ako sa Zaježka stala súčasťou európskej siete ekodedín, viaceré z nich navštívil a čerpal tam inšpiráciu.

Prednáškou vám predstaví vývoj Zaježky, najzaujímavejšie miestne iniciatívy a tiež niekoľko európskych ekodedín a komunít.

Uvidíme sa 23. júna o 18:00 v Košickom Collosseu na Dominikánskom námestí 35. Vstup je zdarma.

zajezova

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*