Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

Letisko Košice má naozaj mimoriadne veľký dôvod na radosť. V týchto dňoch oslavuje sté výročie prvého komerčného letu do Košíc. Pri tejto príležitosti dnes pristál v Košiciach špeciálny let Českých aerolínií z Prahy. Lietadlo privítala slávnostná vodná brána, o ktorú sa postaral tím Hasičskej a záchrannej služby Letiska Košice.

Podľa dobovej tlače sa prvý komerčný let uskutočnil 5. mája 1924 na linke Praha – Bratislava – Košice. Išlo o jednomotorový dvojplošník typu A.14 vtedajších Československých aerolínií, ktorý bol upravenou verziou nemeckého lietadla Brandenburg CI, vyvinutého počas prvej svetovej vojny. Jeho maximálna rýchlosť bola 170 km/hod. Krídla i trup boli zhotovené z dreva a potiahnuté plátnom. Lietadlo vážilo sotva 933 kg a malo otvorenú kabínu, v ktorej boli dve sedadlá za sebou – pre pilota a cestujúceho.

Pri príležitosti osláv 100. výročia usporiadalo Letisko Košice galavečer v Národnom divadle Košice pre komunitu partnerov a podporovateľov, počas ktorého boli za celoživotný prínos k rozvoju letiska ocenené štyri osobnosti. Sme veľmi radi, že sme sa mohli symbolicky poďakovať dlhoročnej riaditeľke letiska Marte Horváthovej, publicistovi a fotografovi Radomírovi Mlýnkovi, prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a Milanovi Poláškovi in memoriam, dlhoročnému zástupcovi ČSA v Košiciach.

Letisko Košice vydáva pri príležitosti osláv aj reprezentatívnu publikáciu Storočie na košickom nebi, ktorá mapuje históriu miestneho letectva od jeho počiatkov až po súčasnosť. Publikácia bude dostupná pre verejnosť v Regionálnom informačnom bode, ako aj v infocentre Visit Košice.

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Thomas Dworschak povedal: „V priebehu sto rokov sa svet ako taký, i svet letectva niekoľkokrát obrovským spôsobom zmenil. Dnes je čas sa na chvíľu zastaviť a vyjadriť vďačnosť generáciám kolegov, ktorí písali dejiny letiska Košice. Zároveň sa veľmi tešíme na druhú storočnicu, do ktorej vstupujeme plní odhodlania čeliť množstvu výziev, ktoré sú pred nami. S našim skúseným a motivovaným tímom zamestnancov a s podporou akcionárov a všetkých partnerov chceme naďalej rozvíjať leteckú dostupnosť celého východného Slovenska od Vyšného Nemeckého až po Vysoké Tatry a Liptov a neustále zvyšovať kvalitu služieb, ako letisko prvej voľby pre našich cestujúcich.“

V priebehu storočnice sa Letisko Košice vypracovalo na popredný regionálny uzol, ktorý je známy bohatou ponukou leteckých liniek, kvalitnými službami a skúseným a ochotným personálom. Stalo sa skutočnou vstupnou bránou do sveta pre celé východné Slovensko. Vďaka leteckej dostupnosti môže napredovať celý región, ktorý sa stáva atraktívnejším pre turistov i zahraničných investorov. V roku 2023 zaznamenalo Letisko Košice najúspešnejší rok v histórii. Jeho bránami prešlo spolu 625 053 cestujúcich. To je o 15 % viac ako v roku 2022 a o 12 % viac ako v predpandemickom roku 2019. Pokiaľ ide o tempo zotavenia sa po pandémii COVID-19, patrí košické letisko medzi európskych premiantov. V priemere totiž európske letiská ešte nedosiahli výkonnostnú úroveň spred pandémie.

Minister dopravy Jozef Ráž povedal: „Ďakujem za príkladnú spoluprácu a srdečne blahoželám celému tímu zamestnancov, ktorí sa v priebehu uplynulých sto rokov podieľali a aj dnes podieľajú na tom, že Letisko Košice funguje perfektne a poskytuje vitálne dôležitú leteckú konektivitu pre celý región východného Slovenska. Z toho profituje podnikateľský sektor, odvetvie cestovného ruchu i všetci občania, ktorí majú možnosť z Košíc lietať doslova do celého sveta.“

Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi povedal: „Letisko Košice, ako brána na východné Slovensko, je pre tento región nesmierne dôležité. Vlastníkom je renomované Viedenské letisko, a my sme hrdí na to, že spoločne oslavujeme tento historický míľnik. Gratulujem štyrom oceneným, ktorí sa zaslúžili o rozvoj letiska. Košické letisko ročne obslúži tisíce letov a minulý rok vybavilo rekordných 625 tisíc cestujúcich. Verím, že tento rok toto číslo ešte prekonajú. Incomingový turizmus je pre nás kľúčový, pretože prináša do regiónu nielen cestujúcich, ale aj nové príležitosti a rozvoj. Dobre fungujúce a stabilné letisko v ňom zohráva kľúčovú rolu. Ešte raz, všetko najlepšie Letisko Košice!“

V dnešný deň tiež došlo k podpisu memoranda o spolupráci k podpísaniu memoranda medzi Letiskom Košice a Košickým samosprávnym krajom, ktoré smeruje k intenzívnejšej spolupráci smerujúcej k rozvoju leteckej dostupnosti kraja s dôrazom na príjazdový cestovný ruch.

„V najbližších rokoch nás čaká príchod veľkého investora Volvo, ktorý nepochybne ocení dostupnejšie spôsoby dopravy. Rovnako chceme do regiónu prilákať aj ďalších významných investorov, čo vyspelejšia infraštruktúra zjednoduší. Košický samosprávny kraj má s Letiskom Košice spoločný záujem na otvorení nových leteckých liniek, ktoré považujeme za jedinečný nástroj aj pre podporu rozvoja cestovného ruchu na území Košického kraja,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Neustále hľadáme nové príležitosti na rozšírenie ponuky leteckých spojení z Košíc. Verím, že užšia spolupráca s Košickým samosprávnym krajom nám pomôže ešte aktívnejšie napĺňať naše ambície a zároveň tak prispievať k dlhodobo udržateľnému rozvoja kraja,“ vyjadril sa Thomas Dworschak, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *