Ako pestovať bez použitia pesticídov, čo sú najčastejšie problémy, aké sú náklady na rôzne agroekologické postupy, ale aj tipy a triky ako sa vyhnúť škodcom či priame kontakty na farmárov z celej Európy. Tak vyzerá nová internetová platforma pre farmárov z dielne Greenpeace.
Slovensko v projekte www.farmari-farmarom.sk zastupuje ekologické vinárstvo a pestovateľ starých ovocných odrôd.
„Veľmi sa tešíme, že v skupine ekologických farmárov, ktorých predstavujeme ako pozitívne príklady, máme aj slovenských zástupcov. Veľmi často totiž počúvame argumenty o tom, že bez pesticídov sa v poľnohospodárstve nedá fungovať, že je to nevýnosné a predražené. Farmári z našich prípadových štúdií dokazujú, že to tak nie je,“ myslí si koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Juríková z Greenpeace Slovensko.
Prípadové štúdie sú na stránke rozdelené do štyroch skupín: alternatívy ku glyfozátu pri pestovaní poľných plodín, príklady alternatív k používaniu neonikotínoidov pri pestovaní poľných plodín a ovocných stromov či ako byť viac sebestačný s krmivom pre hospodárske zvieratá. Každá štúdia poskytuje tiež opis a informácie o danej farme, kontakt na farmára, aké agroekologické postupy pri pestovaní používa a aj finančné informácie spojené s daným spôsobom pestovania.
„Dnešný potravinový systém je roztrieštený a nefunkčný. Do veľkej miery ho kontroluje pár nadnárodných korporácií, je neférový k spotrebiteľom a producentom a má na svedomí obrovské negatívne dôsledky pre životné prostredie. Trvalo udržateľné poľnohospodárstvo má silu tieto negatívne dôsledky odvrátiť. Zároveň je v rukách farmárov,“ uzatvára Juríková.
Pri tejto príležitosti organizácia natočila aj sériu krátkych videí, ktoré majú zaujať verejnosť na sociálnych sieťach.
Môžete si ich pozrieť tu:
Stránka má aj anglickú verziu: www.farmers2farmers.org.
Greenpeace Slovensko sa téme ekologizácie poľnohospodárstva a znižovania množstva pesticídov používaných pri pestovaní venuje dlhodobo. Petíciu za zákaz škodlivých pesticídov ako aj za viaceré legislatívne zmeny www.bezpesticidov.sk už podpísalo takmer 32 tisíc Slovákov.