Pestovať sa dá aj bez pesticídov

Greenpeace Slovensko predstavil novú internetovú stránku Farmári farmárom. Tá prináša prípadové štúdie z európskych fariem, na ktorých sa úspešne pestuje bez použitia pesticídov či umelých hnojív. Zároveň má slúžiť ako platforma pre výmenu informácií medzi farmármi. Do projektu sa zatiaľ okrem Slovenska zapojili aj Belgicko, Bulharsko, Grécko a Francúzsko.

Ako pestovať bez použitia pesticídov, čo sú najčastejšie problémy, aké sú náklady na rôzne agroekologické postupy, ale aj tipy a triky ako sa vyhnúť škodcom či priame kontakty na farmárov z celej Európy. Tak vyzerá nová internetová platforma pre farmárov z dielne Greenpeace.

Slovensko v projekte www.farmari-farmarom.sk zastupuje ekologické vinárstvo a pestovateľ starých ovocných odrôd.

„Veľmi sa tešíme, že v skupine ekologických farmárov, ktorých predstavujeme ako pozitívne príklady, máme aj slovenských zástupcov. Veľmi často totiž počúvame argumenty o tom, že bez pesticídov sa v poľnohospodárstve nedá fungovať, že je to nevýnosné a predražené. Farmári z našich prípadových štúdií dokazujú, že to tak nie je,“ myslí si koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Juríková z Greenpeace Slovensko.

Prípadové štúdie sú na stránke rozdelené do štyroch skupín: alternatívy ku glyfozátu pri pestovaní poľných plodín, príklady alternatív k používaniu neonikotínoidov pri pestovaní poľných plodín a ovocných stromov či  ako byť viac sebestačný s krmivom pre hospodárske zvieratá. Každá štúdia poskytuje tiež opis a informácie o danej farme, kontakt na farmára, aké agroekologické postupy pri pestovaní používa a aj finančné informácie spojené s daným spôsobom pestovania.

„Dnešný potravinový systém je roztrieštený a nefunkčný. Do veľkej miery ho kontroluje pár nadnárodných korporácií, je neférový k spotrebiteľom a producentom a má na svedomí obrovské negatívne dôsledky pre životné prostredie. Trvalo udržateľné poľnohospodárstvo má silu tieto negatívne dôsledky odvrátiť. Zároveň je v rukách farmárov,“ uzatvára Juríková.

Pri tejto príležitosti organizácia natočila aj sériu krátkych videí, ktoré majú zaujať verejnosť na sociálnych sieťach.

Môžete si ich pozrieť tu:

Stránka má aj anglickú verziu: www.farmers2farmers.org.

Greenpeace Slovensko sa téme ekologizácie poľnohospodárstva a znižovania množstva pesticídov používaných pri pestovaní venuje dlhodobo. Petíciu za zákaz škodlivých pesticídov ako aj za viaceré legislatívne zmeny www.bezpesticidov.sk už podpísalo takmer 32 tisíc Slovákov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *