Včely by jedy zakázali, ale nevedia to povedať. My áno.

Greenpeace Slovensko spúšťa petíciu, ktorou chce naštartovať verejnú debatu o pesticídoch a ich dôsledkoch pre životné prostredie, včely a ľudské zdravie. Aktivisti chcú do konca roka vyzbierať desiatky tisíc podpisov a petíciu odovzdať ministerstvu pôdohospodárstva.

Zástupcovia rezortu pôdohospodárstva budú začiatkom roka 2017 na európskej úrovni hlasovať o predĺžení obmedzenia troch najškodlivejších pesticídov. Organizácia Greenpeace Slovensko ich chce s pomocou ľudí presvedčiť, aby toto obmedzenie neblokovali.

„V roku 2013, keď sa obmedzenie používania troch neonikotínoidov schvaľovalo, ho slovenský zástupca nepodporil. Myslíme si, že to bola chyba a teraz ju možno napraviť,“ uviedla koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko.

Cieľom petície je do konca roka vyzbierať desiatky tisíc podpisov ľudí. Aktivisti sa tiež pokúsia o to, aby vznikla politická vôľa upraviť národný akčný plán na trvalo udržateľné používanie pesticídov. Ľudia môžu výzvu podporiť na web stránke www.bezpesticidov.sk, alebo osobne podpísať u dobrovoľníkov organizácie na rôznych podujatiach, festivaloch či v infostánkoch.

„Nechceme, aby sme patrili ku krajinám, ktoré pesticídy podceňujú a sú od nich stále viac závislé. Chceme sa pridať k tým, ktoré si uvedomujú riziká používania pesticídov a tomu prispôsobujú aj svoje dlhodobé plány, “ skonštatovala Nikodemová.

Aktivisti spúšťajú verejnú kampaň s podporou Slovenského zväzu včelárov a ekologických farmárov. V dôsledku používania neonikotínoidov trpia totiž práve včely – ktoré sú významné pri opeľovaní.  Podľa podpredsedu Slovenského zväzu včelárov Martina Piovarčiho sú neonikotínoidy pre včely veľmi zradné, keďže sú súčasťou pletív rastlín, vrátane peľu a nektáru, čím im spôsobujú vážne zdravotné problémy: „Ak sú pesticídy v rastline, včela sa im nemôže vyhnúť. Včely nemajú genetickú výbavu na detoxikáciu jedov, keďže rastliny nikdy neprodukovali toxický nektár a peľ. Neonikotinoidy sú až niekoľko tisíc-násobne toxickejšie ako zakázané DDT, čím neohrozujú len včely, ale aj ostatné opeľovače.” K používaniu neonikotinoidov podľa neho navyše existujú alternatívy.

Na obrázku zľava: Koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko, podpredseda Slovenského zväzu včelárov Martin Piovarči a ekofarmár a agronóm Dušan Janovíček na tlačovej konferencii k spusteniu petície.

Agronóm a ekofarmár, Dušan Janovíček dodáva, že je možné fungovať aj bez pesticídov alebo s ich obmedzenými množstvami:   „Treba zvoliť správny výber plodín, dodržiavať osevný postup a správnu agrotechniku. K  pestovaniu plodín treba pristupovať s cieľom dlhodobého zúrodňovania pôdy. To znamená, že čo pôde zoberiem, jej musím i vrátiť. Krajina okolo sa potom zaplní flórou a faunou, ktorú konvenčné poľnohospodárstvo vytláča.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *