Čo robiť, ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody

Rozbité auto po dopravnej nehode
Ilustračné foto: Randall Rode, Flickr

Dopravná nehoda je strašiak, ktorého sa každý účastník dopravnej prevádzky najviac obáva. Môže sa to prihodiť každému, no ste na ňu pripravení? Máte v aute všetko, čo v prípade nehody potrebujete? Viete, čo treba robiť, ak sa stanete súčasťou dopravnej kolízie?

Dopravná nehoda mnohým naháňa hrôzu a strach. Ak ste mali tú smolu a stali ste sa jej súčasťou, tu je malý návod, ako postupovať krok za krokom. Nezabudnite, okrem pohotových reakcií, prípadne rýchleho poskytnutia prvej pomoci budete potrebovať aj rozvahu, zdravý rozum, ľudskosť a vďaku, že ste ostali zdraví a odniesli si to iba pokrivené plechy. V prípade smrteľného nešťastia totiž môžete odísť nielen s majetkovou ujmou, ale aj tou psychickou.

5 krokov bezprostredne po havárii

Po prvotnom šoku, že ste sa stali účastníkom dopravnej nehody, neopúšťajte miesto dopravnej nehody a v prípade potreby poskytnite prvú pomoc. Neupokojujte sa ani alkoholom, ani inými návykovými látkami. Urobte nasledujúce:

  1. Vypnite motor.
  2. Navlečte si reflexnú vestu.
  3. Opustite vozidlo.
  4. Zistite, či bol niekto zranený a ak áno, tak privolajte rýchlu zdravotnú službu.
  5. Ak neprišlo k zraneniu, kontaktujte políciu a vašu poisťovňu.

V prípade, že hmotná škoda na zdemolovaných plechoch nebude príliš vysoká, tak po dohode s ďalším účastníkom nehody políciu volať nemusíte, no nezabudnite vypísať Záznam o dopravnej nehode. Prázdne tlačivo ste povinní mať v automobile práve pre tieto prípady.

Dokument je nutné vyplniť pravdivo a pripojiť stručný nákres vzniknutej dopravnej nehody. Nezabudnite tlačivo podpísať a označiť evidenčné číslo vozidla, ktoré nehodu spôsobilo.

Ako ďalej postupovať?

Nie ste si istý, ako situáciu ďalej riešiť? Vaša poisťovňa iste poskytuje asistenčné služby, ktoré môžete využiť práve v takýchto prípadoch. Čo robiť, ak ste nehodu spôsobili vy? Po dohode s poškodeným vodičom by ste si mali vymeniť údaje nielen o vašom aute, ale aj o vás:

  • meno, adresa, telefónne číslo vodiča a meno majiteľa vozidla;
  • číslo zmluvy o PZP, evidenčné číslo, značku a typ vozidla.

Škodu budete musieť ohlásiť svojej poisťovni, a to najneskôr do 15 dní. Po nahlásení poistnej udalosti si s poškodeným dohodnite miesto a termín obhliadky, na ktorej technik zhodnotí mieru poškodenia a vyčísli ju. Zistíte, či ste výšku škody predpokladali správne a pri ďalšom postupe vám už pomôže vaša poisťovňa.

Ak ste boli poškodený vy a vinník si chybu nepriznal, zavolajte radšej políciu, ktorá rozhodne. Pripravte sa na to, že vodič druhého vozidla môže mať inú verziu ako vy. S pokojom a vlastným presvedčením si pripravte pravdivú verziu a odpovedajte na otázky. Očakávajte zvedavé spytovanie na všetky detaily týkajúce sa bezpečnosti počas jazdy, evidencie vozidla, nehovoriac o samotnej nehode.

Ak ste sa s vodičom, ktorý zavinil nehodu dohodli, a obaja ste zhodnotili, že výška nehody nie je vyššia ako 3 983 eur, vymeňte si všetky spomínané potrebné údaje a nezabúdajte na Záznam o nehode. Postup bude rovnaký ako v predošlom prípade, musíte však dohliadnuť na to, aby vinník oznámil udalosť svojmu poisťovateľovi. Vašou úlohou je podať na pobočke tohto poisťovateľa Hlásenie poistnej udalosti poškodeného.

Nezabúdajte, že v tomto ročnom období nás vie počasie často nemilo prekvapiť. Zvýšte preto pozornosť pri riadení vozidla a vyhnite sa nepríjemným situáciám, ktoré by mohli skončiť vážnejšie, ako len pri hlásení poistných udalostí. Vedieť, čo robiť v prípade nehody, sa oplatí.

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*