Študovať na strednej odbornej škole sa oplatí. Dokazujú to nielen čísla, ale aj výpovede samotných absolventov a zamestnávateľov. Svedčí o tom aj trh práce s neustále sa rozrastajúcim počtom voľných pracovných miest práve pre absolventov SOŠ. Tie sú navyše obsadzované prekvalifikovanými vysokoškolákmi, bez zodpovedajúcich praktických skúseností. Narastajúci dopyt po stredoškolákoch môže byť spôsobený aj Švajčiarsko-Slovenským projektom zameraným na zlepšenie úrovne odborného vzdelávania na Slovensku.
Uchádzači o zamestnanie v číslach
Počet ekonomicky aktívneho obyvateľov v súčasnosti mierne vzrástol na 2,702 milióna, čím sa zvýšil aj počet uchádzačov o zamestnanie.
Najmenej, 21,7-tisíc, nových uchádzačov pribudlo do evidencie úradov práce v marci 2012. Najviac, 41,9–tisíc, v septembri 2011 a to hlavne v dôsledku prítoku nezamestnaných absolventov stredných škôl. Najpočetnejšou vekovou skupinou uchádzajúcou sa o zamestnanie sú práve mladí ľudia (30,3%).
Aj na tieto čísla reagoval Štátny inštitút odborného vzdelávania spolu s Úradom vlády SR a Veľvyslanectvom švajčiarskej konfederácie odštartovaním projektu pre podporu remesiel.
Celý projekt je financovaný z prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu. Metódy a prostriedky boli volené tak, aby zasiahli čo najširšiu cieľovú skupinu. Ide o rôzne prezentácie na odborných súťažiach, olympiády pre žiakov, odborné workshopy, dobročinné akcie, prezentácie na burzách práce, tlačové konferencie, reklamné kampane a iné. Projekt má takto spopularizovať odborné školstvo a prostredníctvom posilňovania spolupráce medzi zamestnávateľmi a školami zvýšiť nielen jeho atraktivitu, ale aj kvalitu.
Stredoškoláci sú žiadaní
Absolventi stredných odborných škôl majú na trhu práce lepšie uplatnenie, pretože sa pri štúdiu zamerali na konkrétny smer, či odbor, ktorému sa venovali dopodrobna. Tým sa stali odborníkmi už ako absolventi, na čom sa zhodli zamestnávatelia aj pedagógovia. Trh práce ponúka množstvo pozícií, pri ktorých sa vyžaduje nielen prax v danom odbore (ktorú absolventi SOŠ získavajú už počas štúdia), ale aj špeciálne vyškolenie v danej oblasti. Preto zamestnávatelia uprednostňujú práve takých absolventov, ktorí majú kvalitnú prípravu spojenú s danou pozíciou.
Postoj zo strany zamestnávateľov je jednoznačný. Takmer všetci opýtaní sa zhodli, že je pre nich výhodnejšie zamestnávať ľudí s praxou, či skúsenosťami, a teda že vo väčšine prípadov preferujú absolventov SOŠ.
Radovan Hatina, riaditeľ súkromného strediska praktického vyučovania potvrdzuje, že v spoločnosti OSRAM Nové Zámky uprednostňujú hlavne absolventov, ktorí skončili štúdium na SOŠ technickej v Šuranoch a chodievali k nim na prax. „Žiaci sú zvyknutí na pomery v spoločnosti a ľahšie sa adaptujú do pracovného pomeru (ľahší prechod zo študijného do pracovného života),“ dodáva. Dokazuje to aj percentuálny pomer absolventov SOŠ a absolventov iných škôl zamestnaných v danej spoločnosti, ktorý je 70 ku 30 v prospech absolventov SOŠ.
Podobný pomer zamestnaných absolventov SOŠ a absolventov iných škôl potvrdil aj prokurista spoločnosti Bachmann s.r.o., Lukáš Vozárik, ktorý udáva, že absolventi SOŠ v ich spoločnosti tvoria približne 85% zamestnancov.
Na Slovensku sa čoraz častejšie vyskytujú prípady, keď sa absolventi vysokých škôl nedokážu uplatniť v danom odbore, a preto si rozširujú svoje vedomosti napríklad rekvalifikačnými kurzami. Potvrdil to aj Jozef Horák, riaditeľ SOŠ potravinárskej v Bratislave. „Vo svojej profesii sa stretávam s mnohými vysokoškolskými študentmi, ktorí po vyštudovaní nevidia uplatnenie na trhu práce vo svojom odbore. Sú preto nútení rekvalifikovať sa, respektíve preučiť sa v inom odbore,“ tvrdí.
„Odborné vzdelávanie poskytuje možnosť uživiť sa priamo rozumom a prácou svojich rúk. Platí to najmä pri remeselných živnostiach a službách, kde môžu absolventi pracovať priamo vo vyštudovanom odbore. Podmienkou samozrejme je, aby školy pripravovali takých absolventov, ktorí sa dokážu ihneď po ukončení štúdia uplatniť na trhu práce,“ tvrdí Zuzana Nemčoková, riaditeľka SOŠ obchodu a služieb v Leviciach.
Podľa Anny Krupičkovej, riaditeľky SOŠ sklárskej v Lednických Rovniach je jednou z výhod štúdia na SOŠ aj vyššia možnosť uplatnenia na trhu práce – až 86,7%.
“Myslím si, že naši absolventi majú lepšie uplatnenie na trhu práce v porovnaní s absolventmi niektorých odborov VŠ preto, že už počas štúdia
chodia na prax do rôznych výrobných spoločností. V nich majú možnosť získať zmluvu o budúcom zamestnaní. Okrem toho nájdu uplatnenie aj v zahraničí, napríklad v Rakúsku, v ČR, či Poľsku,” dodáva.
Riaditeľ SOŠ potravinárskej v Bratislave Jozef Horák tvrdí, že aj napriek veľkému uplatneniu absolventov na trhu práce je záujem o odborné stredné školy nízky. „Rodičia si častokrát myslia, že sa ich dieťa v živote lepšie uplatní, keď bude študovať na istej škole, aj napriek tomu, že na ňu nemá.“
Problémom podľa Horáka je, že aj napriek vysokému uplatneniu absolventov SOŠ na slovenskom trhu práce mnoho výborných žiakov odchádza hľadať zamestnanie do zahraničia. Najmä pre adekvátne platobné podmienky. „Verím, že sa to zmení, keďže na Slovensku je stále viac pracovných pozícií určených práve absolventom stredných odborných škôl, ktoré sú neobsadené z dôvodu nedostatku uchádzačov v danom odbore,“ dodáva.
Dôkazom sú aj skúsenosti absolventov
Andrej Dugovič, úspešný absolvent SOŠ potravinárskej, v súčasnosti podniká vo viacerých oblastiach spojených nielen s potravinárstvom, ale napríklad aj s reklamou či so zdravou výživou. Po strednej škole sa rozhodol pre štúdium na VŠ v Nitre, na Fakulte ekonomiky a manažmentu. „Nikto nepovedal, že po ukončení SOŠ sa nedá študovať na vysokej škole. Aj ja som išiel študovať na VŠ s cieľom ďalej podnikať a rozšíriť svoju podnikateľskú činnosť vo viacerých smeroch.“ Podnikať začal už po skončení SOŠ a využil práve vedomosti a skúsenosti získané štúdiom.„Výhodou SOŠ bolo najmä striedanie teórie s praxou už v rámci štúdia. To hodnotím pozitívne, pretože teóriu sme automaticky uplatnili v praxi a dostala sa nám do krvi. Taktiež si myslím, že na rozdiel od gymnazistov sa študent SOŠ uplatní takmer všade, doma aj vo svete. Je to najmä o odvahe,“ dodáva.
Aj keď podľa najnovších štatistík počet nezamestnaných absolventov narastá, absolventov SOŠ sa to dotýka len minimálne. Svedčia o tom aj vyjadrenia Silvie Loffayovej, riaditeľky SOŠ technickej v Bratislave a dáta o úspešnosti absolventov a uplatnení žiakov na pracovnom trhu. „Dopyt po našich absolventoch je vysoký a neustále rastie,“ tvrdí Loffayová. Za ostatné tri roky vyštudovalo v odbore technológia kozmetiky a chemických liečiv a v odbore biotechnológia a farmakológia spolu 92 žiakov, z ktorých boli úspešní všetci. Uplatnili sa rôzne, či už doma alebo v zahraničí, niektorí sa rozhodli pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Dôležitým posolstvom pre potenciálnych záujemcov je, že úspešnosť týchto absolventov bola stopercentná.