7 rád ako správne vybrať detský kočík

Nájsť správny detský kočík môže byť milá povinnosť, ale aj obtiažna úloha. Musí vyhovovať nielen vášmu bábätku, ale aj vám. Dôležité sú bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa, ako aj životný štýl rodiny. Je mnoho kritérií, ktorými sa môžete riadiť. Výber modelov je v dnešných časoch už naozaj obrovský.

 Skĺbiť estetické i praktické nároky na detský kočík býva v rukách často bezradných rodičov. Niektorí majú už svoju predstavu a potrebujú vyladiť len detaily. Iní vôbec nevedia, kde začať. Nech už patríte do ktorejkoľvek kategórie, ponúkame vám zopár tipov, ako vybrať ten najlepší kočík pre vášho drobca.

Z vaničky na „golfáč”

Je zaužívané, že prvým kočíkom pre novorodenca by mal byť hlboký kočík s vaničkou. Postupne ako dieťa rastie, potrebuje už iný druh dopravného prostriedku. Rodičia zvyknú väčšinou prechádzať na športový kočík alebo ultraľahký „golfáč”. Niekedy je vhodnou voľbou trojkombinácia v znamení hlboký, športový kočík a autosedačka v jednom. Jedinou nevýhodou takejto voľby môže byť znížený komfort dieťaťa, pretože ťažko sa odhaduje, čo všetko bude potrebovať vaše bábätko vo vyššom veku. Športový kočík môžete používať až do 3. roka dieťaťa.

Trojkombinácia vaničky, športovej časti a vajíčka s adaptérom na kočík je praktická a obľúbená.
Trojkombinácia vaničky, športovej časti a vajíčka s adaptérom na kočík je praktická a obľúbená.

Príliš veľká záťaž

Ďalší faktor, na ktorý by ste sa mali zamerať, je samotná hmotnosť kočíka. Pokiaľ ste útla alebo bývate na kopcovitom teréne so schodmi, určite zvážte kúpu kočíka s odľahčenou konštrukciou. V predajni sa pokojne nehanbite skúsiť váš vybraný kočík zodvihnúť a prejsť s ním zopár krokov. Veľmi vám to uľahčí rozhodovanie.

Komplikovaná skladačka

S hmotnosťou kočíka súvisí aj ďalší bod, a to jeho veľkosť. Treba myslieť na to, či sa s ním chcete dostať do výťahu u vás v bytovke alebo či sa po naložení zmestí do kufra vášho auta. Nie všetky kočíky sa dajú úplne poskladať, opäť si to vyskúšajte radšej na predajni za asistencie personálu.

Životný štýl ako jeden z hlavných ukazovateľov

Detský kočík musí vyhovovať nielen bábätku, ale aj vám a vašej rodine. Pri výbere myslite na to, ako často a do akého terénu budete vyrážať, či plánujete v blízkej dobe dlhšie cesty alebo ako vysokí sú členovia rodiny, ktorí budú s kočíkom manipulovať. Faktorov je naozaj neúrekom, treba si zvážiť, ktoré sú najviac podstatné.

Kočík Bugaboo Donkey oceníte, ak máte dvojčatá alebo dve deti narodené po sebe s malým odstupom.
Kočík Bugaboo Donkey oceníte, ak máte dvojčatá alebo dve deti narodené po sebe s malým odstupom.

O koliesko navyše

Často diskutovanou témou medzi rodičmi sú kolieska na kočíku. Môže sa to javiť ako maličkosť, avšak možností máte neúrekom. Poznáme štvorkolesové či trojkolesové kočíky a fixné alebo rotačné kolieska. Od nich závisí pohyblivosť kočíka. Ďalšou možnosťou sú nafukovacie kolieska alebo kolieska s brzdou. Pokiaľ chcete zistiť až za pochodu, čo vám bude vyhovovať najlepšie, skvelou voľbou sú kvalitné kočíky ako Bugaboo, Stokke, Joolz alebo Cybex. Značka Bugaboo ponúka dokonca možnosť výmeny koliesok za terénne.

 Aj poťah je dôležitý

Materiál, hrúbka či farba poťahu kočíka sú tiež nezanedbateľné ukazovatele. Všeobecne platí, že príliš svetlá farba sa rýchlo zašpiní. Bezproblémové však nie sú ani tmavé odtiene, pretože tie na ostrom slnku rýchlejšie vyblednú. Ani v tomto prípade nie je hanbou informovať sa u predajcu, či a ako sa dá poťah odstrániť a vyčistiť, pretože buďte si istý, že podobné problémy budete musieť aspoň raz pri malom dieťati riešiť. Skúste si zapínanie a upevňovanie pokojne aj sami, pretože posledné, čo chcete, je neustály boj s vaším kočíkom.

Hľadáte niečo výnimočné? Holandská značka prémiových kočíkov Bugaboo prichádza každý rok so zaujímavou spoluprácou s dizajnérmi a umelcami. Na obrázku model Niark1.
Hľadáte niečo výnimočné? Holandská značka prémiových kočíkov Bugaboo prichádza každý rok so zaujímavou spoluprácou s dizajnérmi a umelcami. Na obrázku model Niark1.

 Mám sa dívať na cenu?

Detský kočík sa skladá z podvozku a hlbokej vaničky, niekedy aj autosedačky. Existuje množstvo doplnkov, ktoré si môžete ku kočíku dokúpiť alebo sú už zahrnuté v základnej cene produktu. Aj v tomto prípade platí, že príliš lacné kočíky sú už na prvý pohľad prinajmenšom podozrivé. Skontrolujte si, z akých materiálov je vyrobený a či spĺňa vaše požiadavky na kvalitu a najmä bezpečnosť. Paradoxne, viac si nekvalitným kočíkom môžete ublížiť vy sami, a to pri zlej manipulácii. Lacné kočíky sa navyše často kazia, a tak vás ušetrené eurá ešte môžu vyjsť draho.

Pokiaľ ste sa aj napriek našim radám ešte nerozhodli pre ideálny detský kočík, príďte sa osobne poradiť s odborníkmi z Lulubee. Predajňa a internetový obchod Lulubee ponúka dizajnové a mimoriadne kvalitné kočíky od top výrobcov zo Škandinávie. Štýlové mamičky si z ich ponuky vyberú vždy ten najlepší kočík, v ktorom sa bude dieťatko cítiť príjemne a pohodlne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *