Ak máte doma malé dieťatko a vonku je krásne teplúčko, vyberte sa spolu trošku osviežiť do vody. Ak je zdravé, nič vám nebráni v tom, aby ste spoločne vyrazili hoci aj na kúpalisko. Opatrnosti však nikdy nie je dosť.

Čľapkanie je pre väčšinu detí mimoriadne zábavné. Pri kúpaní navyše strácajú strach z vody. Bábätká môžu byť v malom bazéniku na dvore už od niekoľkých mesiacov. Na verejných kúpaliskách radšej neskôr, približne od jedného roka. Samozrejme, nezabúdajte na bezpečnosť a neustály dohľad.

Ak dieťatko prvýkrát vkladáte do hlbšieho bazéna, všímajte si jeho reakciu. Ak je nespokojné alebo plače, nedržte ho tam nasilu. Skúste to opäť neskôr. Je to iný pocit ako doma vo vaničke, najmä pokiaľ ide o teplotu vody. Ideálna teplota je okolo 33°C. Ak sa mu to ale zapáči, postupne ho privykajte na pohyb vo vode. Dávajte však pozor, aby sa vám pri šantení nevyšmyklo alebo aby sa niečoho nezľaklo. Keď zbadáte, že sa dieťa trasie, drkoce zubami, alebo má modrasté pery, vyjdite von a dôkladne ho osušte.

Zdroj: https://pixabay.com/sk/baz%C3%A9n-pusinky-rodina-otec-z%C3%A1bava-917604/Keď ste sa teda rozhodli ísť k vode na slniečko, nezabudnite na kvalitné opaľovacie mlieko s vyšším ochranným faktorom (30 a viac) a taktiež na pokrývku hlavy. Postačí napr. ľahký detský klobúčik so zapínaním na suchý zips. Vo verejných a hlbších bazénoch je dobrým pomocníkom aj nafukovacie koleso alebo rukávniky. Ak dieťatko ešte nosí plienky, zaobstarajte si špeciálne do vody. Niektoré kúpaliská zaviedli povinnosť nosenia plaviek aj u najmenších detičiek, preto ich pribaľte do tašky.

Nemajte obavy pred kúpaním vo verejných detských bazénoch. Podliehajú totiž prísnym bezpečnostným predpisom a voda má nižší obsah chlóru. Aj napriek tomu však môže vysušovať citlivú detskú pokožku, takže po kúpaní dieťa dôkladne umyte a nakrémujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *