Masterclasses otvárajú okná špičkovej fyziky stredoškolákom z celého sveta

Žilina, 16. marec 2015 –  Každý rok pracoviská výskumných ústavov a univerzít po celom svete vďaka programu Masterclasses na jeden deň výrazne omladnú. Navštívia ich totiž mladí stredoškolskí výskumníci, ktorí si vyskúšajú prácu na špici základného výskumu. Študenti zapojení do Masterclasses sa na chvíľu stanú časticovými fyzikmi a analyzujú reálne dáta z Veľkého hadrónového kolajdera LHC v CERNe. Aktuálneho 11. ročníka sa zúčastní viac ako 10 000 stredoškolákov a 210 univerzít z 42 krajín sveta Na Žilinskej univerzite sa Masterclasses uskutočnia vo štvrtok 19. marca 2015.

Skutočné dáta, ozajstné skúmanie

Časticová fyzika je jednou z najdôležitejších rýchlo sa rozvíjajúcich oblastí vedy. Objav Higgsovho bozónu na LHC v roku 2012 vyvolal obrovskú mediálnu odozvu a viedol k veľkému záujmu verejnosti. Podujatie Masterclasses odpovedá na tento záujem a ponúka stredoškolákom možnosť zažiť ako funguje špičkový výskum vo fyzike. Hlavnou myšlienkou je sprístupniť študentom reálne dáta z experimentov LHC a umožniť im pracovať presne tak ako reálnym vedcom. “Študenti pri práci priamo s časticovými fyzikmi zistia, ako skutočne vyzerá vedecká práca. V Masterclasses zažijú, ako funguje moderný výskum vo fyzike,” hovorí Michael Kobel, profesor fyziky na Technickej univerzite v Drážďanoch a garant celého programu. „Projekt v sebe zahŕňa všetko, čo mám rád na výskume časticovej fyziky – spája v sebe teóriu, využívanie reálnych dát z experimentov, tímovú prácu, medzinárodnú spoluprácu a prácu s mladými nadšenými ľuďmi,” dopĺňa Ivan Melo zo Žilinskej univerzity v Žiline, hlavný koordinátor Masterclasses pre Slovensko.

Nájdu študenti Higgsov bozón?

Pre Masterclasses sprístupnili svoje dáta štyri experimenty – ATLAS, CMS, ALICE, a LHCb. Študenti skúmajú výsledky zrážok častíc, ktoré lietajú v 27-kilometrovom urýchľovači rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla. K dispozícii je široká škála úloh. Účastníci napríklad znovuobjavia intermediálny bozón Z alebo štruktúru protónu, rekonštruujú „podivné častice“ alebo merajú dĺžku života častice D0 . Jedným z ťahákov podujatia je hľadanie Higgsových bozónov. Experimenty ATLAS a CMC poskytli záznamy zrážok so skutočnými kandidátmi na Higgsov bozón, takže študenti majú možnosť identifikovať túto vzácnu, nepolapiteľnú a veľmi krátko žijúcu časticu. Žilinská univerzita v Žiline Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing adresa: Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina tel.: +421 41 513 5134 www.uniza.sk

Aj vo fyzike je najdôležitejšia spolupráca

Tento rok sa do Masterclasses zapojili vedci z 210 univerzít a laboratórií v 42 krajinách sveta. Slovensko má svoje zastúpenie na Masterclasses celkom od začiatku. Účasť študentov z celého sveta odzrkadľuje aspekt medzinárodnej spolupráce v časticovej fyzike. Študenti ju môžu naplno zažiť vďaka videokonferencii, ktorá sa koná na záver denného programu. Počas spojenia so skupinami študentov z iných krajín a s CERNom alebo Fermilabom (Batavia, Illinois, USA) prezentujú mladí vedci svoje výsledky, rovnako, ako to robia ozajstní vedci v rámci svojich kolaborácií. Takýmto spôsobom tiež zažijú na vlastnej koži organizáciu moderného výskumu v autentickom prostredí. Masterclasses sú koordinované Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom v úzkej spolupráci s Medzinárodnou skupinou pre popularizáciu časticovej fyziky (IPPOG). IPPOG je nezávislá skupina zložená zo zástupcov všetkých krajín podieľajúcich sa na výskume v CERNe a iných veľkých laboratóriách. Cieľom IPPOGu je priblížiť časticovú fyziku verejnosti. Od roku 2007 zastupuje Slovensko v IPPOG doc. Ivan Melo z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, hlavný koordinátor Masterclasses na Slovensku.

Na Slovensku sa Masterclasses konajú na šiestich univerzitách: v Banskej Bystrici (2.3.), v Trenčíne (6.3.), v Bratislave (17.3.), v Žiline (19.3.), v Košiciach (24.3.) a v Prešove (27.3.)

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*