Globálna ekonomika posilní, motorom budú Spojené štáty.

Ekonomika Spojených štátov s očakávaným rastom HDP 3 % ostane aj v budúcom roku ťahúňom zotavenia globálnej ekonomiky. Eurozóna zrýchli len nepatrne na 1 %, a to  predovšetkým vďaka zníženiu cien ropy a oslabeniu eura. Zatiaľ čo euro čaká ďalšie oslabenie kurzu o približne 4 %, americký dolár by mal v roku 2015 posilniť. Vyplýva to z výhľadu na rok 2015 od UniCredit Research skupiny UniCredit. Z investičného hľadiska skupina UniCredit odporúča zamerať sa v nasledujúcom roku na americké akcie, dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín, obozretnosť voči komoditám, predovšetkým voči zlatu a rope. Z alternatívnych investícií bude zaujímavý trh s nehnuteľnosťami v USA. 

V globálnej ekonomike nastane podľa Výhľadu skupiny UniCredit v roku 2015 akcelerácia rastu. Prispeje k tomu najmä zotrvačnosť ekonomiky USA. Navyše domácnosti a podniky v USA, Európe a na väčšine rozvíjajúcich sa trhov začínajú ťažiť z výhod podstatne znížených cien ropy. V eurozóne sa navyše už definitívne vytráca brzdový fiškálny efekt. Aj „zmrazenie“ rusko-ukrajinskej krízy bude pôsobiť v prospech obratu v ukazovateľoch sentimentu v celej Európe. Cez rýchlejší rast globálnej ekonomiky zostane inflácia podľa prepočtov skupiny UniCredit prakticky vo všetkých krajinách OECD ešte najmenej rok veľmi nízka. Dole ju budú tlačiť nízke ceny komodít a existujúca negatívna produkčná medzera.

Mierny rast v Európe 

Eurozóna podstupuje náročnú cestu smerom k ekonomickému oživeniu. Dokazuje to aj odhad rastu hrubého domáceho produktu eurozóny, podľa Výhľadu skupiny UniCredit narástol v roku 2015 o 1 %. Zmiernenie politiky úspor v roku 2015 by malo poskytnúť viac priestoru investíciám. Európska centrálna banka zároveň predpokladá expanzívnejšiu menovú politiku. Koniec fiškálnych reštrikcií by mal podporiť výdavky spotrebiteľov, slabšie euro dá impulz exportu. Predpovede uvádzajú, že Nemecko potvrdí svoju zdatnosť, Francúzsko zaznamená mierne zrýchlenie a aj Taliansko bude rásť po tom, ako v roku 2014 opäť zaznamenalo negatívny rast.

„Očakávame, že ECB na začiatku roka 2015 rozšíri svoje nákupy o ďalšie aktíva privátneho sektora. Pokiaľ ide o nákupy štátnych dlhopisov, rozhodnutie Európskeho súdneho dvora podľa nášho predpokladu otvorí ECB priestor k takej politike, avšak jej uplatnenie ostáva neisté. ECB sa  rozhodne podľa aktuálneho vývoja inflácie a predovšetkým inflačných očakávaní v eurozóne,“ hovorí Lubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Pre Európu a teda pre celý svet bude dôležitým faktorom a kľúčovým rizikom faktický vývoj rusko-ukrajinského konfliktu. V budúcom roku môže ovplyvniť trhy aj vývoj mimo krajín eurozóny. Májové voľby vo Veľkej Británii pravdepodobne výrazne zmenia zloženie britského parlamentu v prospech euroskeptickej väčšiny. Tým sa značne zvýši pravdepodobnosť referenda o zotrvaní v EÚ v r. 2017, ktorého výsledok bude neistý. Voľby sa uskutočnia aj v problémových ekonomikách eurozóny v Španielsku a Portugalsku. Grécko čakajú predčasné voľby už koncom januára. Tie môžu opäť vyvolať otáznik nad zotrvaním krajiny v eurozóne, aj keď pravdepodobne s menším rizikom nákazy pre ďalšie krajiny oproti roku 2012.

Relevantným ekonomickým faktorom pre Európu bude aj ďalší vývoj krízy, do ktorej smeruje ekonomika Ruska. UniCredit očakáva, že ak sa nezvýši svetová cena ropy zo súčasnej úrovne USD/bbl 60, prepadne v roku 2015 výkon ruskej ekonomiky o 4 %. Nižší dopyt Ruska po dovozoch obmedzí exportné príležitosti väčšiny krajín Európy. Hĺbku krízy v Rusku a rýchlosť následného oživenia budú ovplyvňovať aj ekonomické sankcie Západu.

Spojené štáty ako celosvetová hnacia sila 

V roku 2015 budú hnacou silou celosvetového ekonomického ozdravenia Spojené štáty. Trojpercentný nárast HDP, ktorý Výhľad skupiny UniCredit odhaduje pre USA, je založený na solídnych základoch a vyhliadkach. Nárast spotrebiteľských výdavkov a investícií, zlepšenie na trhu práce, pokles cien ropy a oživenie v sektore nehnuteľností, to všetko prináša známky povzbudenia, ktoré by mohli prispieť k rastu ekonomiky USA. Ak sa splnia predpovede ekonomických údajov, Federálny rezervný systém by mal po rokoch expanzívnej menovej politiky v júni schváliť svoj prvý nárast úrokových sadzieb. Celkovo ale bude v menovej politike USA zachovávaný uvoľnený prístup počas celého roka 2015. Relatívny rast výnosov z dolára oproti ostatným menám by mal výrazne posilniť jeho výmenné kurzy. Obchodne vážený dolár môže počas roka 2015 posilniť až o 6 %.

Japonsko naďalej bojuje s defláciou, exportne zamerané ázijské ekonomiky budú profitovať 

Na Ďalekom východe bude v budúcom roku Japonsko naďalej usilovať o čo najefektívnejšiu cestu von z deflácie, ktorú zažívalo počas posledných 20 rokov. Vláda tu pravdepodobne zavedie novú antideflačnú menovú expanzívnu politiku. Vyhliadky rozvíjajúcich sa krajín v Ázii ostanú mierne pozitívne. Čína bude naďalej pokračovať vo svojom raste, a to predovšetkým vďaka množstvu reforiem zameraných na zvyšovanie domácej spotreby. Na druhej strane bude ale táto najľudnatejšia krajina sveta riešiť svoje postupné spomaľovanie úverovou expanziou podstatných rozmerov. India bude ťažiť z reforiem zavedených jej novou vládou a z poklesu cien ropy, zatiaľ čo ekonomiky, ktoré sa silno zameriavajú na export, ako je Kórea a Taiwan, budú profitovať zo zlepšeného výkonu americkej ekonomiky.

Americké akcie a nehnuteľnosti, dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín, opatrnosť voči komoditám 

Na základe makroekonomických predpovedí preferuje tím Globálnej investičnej stratégie UniCredit naďalej investície do akcií, predovšetkým do akcií amerických a alternatívnych fondov. Skôr opatrný prístup volí vo vzťahu ku komoditám, dlhopisom a hotovosti. Pre trh nehnuteľností je výhľad neutrálny. Pokiaľ ide o meny, v budúcom roku sa očakáva ďalšie posilnenie amerického dolára.

„Je však stále nutné monitorovať riziká s potenciálne výrazným dopadom na finančné trhy.Prípadný prudký nárast výnosov amerických štátnych dlhopisov by viedol ku spomaleniu ekonomického rastu. Podobne negatívny dopad by malo aj výrazné spomalenie čínskej ekonomiky alebo roztočenie deflačnej špirály v Európe. Navyše je treba ďalej monitorovať geopolitické napätie na Ukrajine a Blízkom východe, a nesmieme zabudnúť ani na blížiace sa voľby v Španielsku a Grécku,“ hovorí Dávid Derenik, investičný analytik a stratég Global Investment Strategy, UniCredit Private Banking CEE.

A aké sú teda konkrétne odporúčania skupiny UniCredit pre investovanie v roku 2015? 

Akcie: Americká ekonomika ako hnacia sila globálneho rastu a expanzívna menová politika v Európe a Japonsku stojí za preferenciou akciových investícií. V porovnaní s dlhopismi ostáva priaznivé ocenenie a akcie navyše ponúkajú atraktívne dividendové výnosy. Je však potrebné pripraviť sa na vyššiu volatilitu a s veľkou pravdepodobnosťou už ani celkový výnos z akciových investícií nedosiahne úrovne z predchádzajúcich rokov. Výraznejšiu úlohu v celkovom výnose tak budú hrať dividendy, slušnej úrovni ktorých nahrávajú dobré výsledky firiem. Odporúčať možno aj akcie japonských exportných spoločností, ktorým by mala pomôcť devalvácia meny. V tomto prípade je ale nutné zvoliť menovo zaistenú investíciu. Pre európske tituly je odporúčanie naďalej neutrálne – v porovnaní s americkými akciami sú lacnejšie, na druhú stranu je tu pomalší rast ekonomiky eurozóny a niektoré špecifické (nielen geopolitické) riziká. Impulzom pre vyšší optimizmus vo vzťahu k Európe by mohlo byť spustenie nákupu štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou alebo výraznejšie obmedzenie reštriktívnych opatrení v eurozóne. Opatrnosť odporúčame vo vzťahu k akciám z rozvíjajúcich sa trhov.

Dlhopisy: Pre krajiny G4 (USA, Veľká Británia, eurozóna a Japonsko) očakávame rozdielnu menovú politiku, predovšetkým vo svetle odlišných fáz ich hospodárskeho cyklu. Štátne dlhopisy USA, ako aj tamojšie firemné dlhopisy, budú náchylnejšie na postupnú normalizačnú politiku FEDu na poli úrokových sadzieb. Na druhej strane európske dlhopisy budú podporované expanzívnou politikou ECB, ich výnosy sú však extrémne nízke. Nemeníme negatívny postoj k dlhopisom USA, dlhopisom európskych kľúčových krajín a korporátnym dlhopisom celosvetovo. Potvrdzujeme nadváženie pozície na dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov (v tvrdých i miestnych menách). Preferujeme však emisie vydané krajinami so silnejšími fundamentmi.

Komodity: V roku 2015 bude vývoj na komoditných trhoch najviac závisieť od oživenia globálnej ekonomiky. Obavy z nižšieho hospodárskeho rastu v Európe a v Číne, silný americký dolár, výdatná úroda obilnín a štrukturálne zmeny vo vzťahoch medzi ponukou a dopytom boli hlavnými dôvodmi slabej výkonnosti komodít v roku 2014. Väčšina z týchto vplyvov by mala pretrvávať v priebehu budúceho roka, a tak sa dá očakávať, že o túto triedu aktív bude len obmedzený záujem.

Nehnuteľnosti a alternatívne investície: S výhľadom postupnej normalizácie sadzieb a takmer nulových výnosov na peňažných trhoch vplyvom expanzívnej politiky ECB ostávajú investície do flexibilných fondov s absolútnym výnosom alternatívou k tradičným produktom s pevným výnosom (dlhopisy). Známky oživenia vidíme na realitnom trhu, predovšetkým v USA, hoci jeho tempo je naďalej skôr pomalé.

Meny: Solídny rast v USA by sa mal odraziť v ďalšom posilnení dolára, a to predovšetkým voči euru. Dynamika medzi týmito menami je ovplyvnená rozdielnou fázou hospodárskeho cyklu v týchto dvoch oblastiach a odlišnými menovými politikami centrálnych bánk. V roku 2015 by mal FED obmedziť svoj stimulačný program, zatiaľ čo od ECB sa očakáva, že sa začne správať viac expanzívne. Pokračujúca akomodatívna politika Bank of Japan a rozhodnutie štátneho penzijného fondu GPIF zvýšiť váhu zahraničných investícií vo svojom portfóliu ďalej zvýšia tlak na japonskú menu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *