Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pokračuje v úspešnej debarierizácií svojich expozícií.
Kysucké múzeum projektom Sprístupnenie Kaštieľa Radoľa znevýhodneným skupinám úspešne nadväzuje na snahu postupne debarierizovať svoje pobočky a priblížiť zverené kultúrne dedičstvo Kysúc aj zdravotne znevýhodneným osobám. Nadväzuje tak na minuloročný pilotný projekt Múzeum kysuckej dediny pre nevidiacich a slabozrakých, cez ktorý sa podarilo vydať unikátneho sprievodcu skanzenom v Braillovom písme.
Primárnym cieľom projektu s názvom Sprístupnenie Kaštieľa Radoľa znevýhodneným skupinám, ktorý je podporený v rámci dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v programe 2.6. Informačná debarierizácia, bolo sprístupniť expozičné priestory Kaštieľa Radoľa osobám s poruchami sluchu a osobám nevidiacim a slabozrakým. Znevýhodnení návštevníci tak majú v Kaštieli Radoľa možnosť prostredníctvom haptických predmetov lepšie spoznať históriu. Reliéfne obrazy znázorňujú významné architektonické a umelecké prvky tejto pamiatky. Nejde pritom o jediný prvok postupnej debarierizácie Kaštieľa Radoľa, pretože tieto obrazy sú doplnené o audiokomentár. Pre nepočujúcich sme pripravili virtuálneho sprievodcu dostupného cez NFC čipy a QR kódy. Zámerom projektu tak bolo využiť univerzálne prvky, a tak docieliť, aby všetci návštevníci mali rovnaké právo a možnosť prístupu k jednotlivým informáciám o kaštieli a niektorých zbierkových predmetoch.
Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.