Nadácia Pontis prerozdelí organizáciám až 2,2 milióna eur v novom programe Impact Lab

Regionálne organizácie, ale aj organizácie s celoslovenským pôsobením, môžu získať silnú podporu svojich aktivít. Nadácia Pontis spúšťa nový program Impact Lab, v ktorom ponúkne príležitosť pre 70 začínajúcich aj etablovaných občianskych organizácií. Počas troch rokov im vďaka európskej podpore prerozdelí 2,2 milióna eur.

V našej krajine je veľké množstvo iniciatív s významným inovačným potenciálom, ktoré môžu prispieť k riešeniam pálčivých problémov našej spoločnosti. Často im však chýba udržateľnosť – problémom sú obmedzené kapacity organizácií, finančné aj personálne, nedostatok know-how či vedenia pri zavádzaní zmien do systému.

Nadácia Pontis s neziskovými organizáciami dlhodobo spolupracuje, pozná ich potreby aj problémy, s ktorými sa stretávajú. „Potrebujeme stabilné a silné občianske organizácie, keďže sú dôležitým pilierom každej demokratickej spoločnosti. V novom programe im preto pomáhame rásť a rozvíjame ich zručnosti,“ hovorí Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

Podpora vzdelávania, demokracie, ľudských práv a inklúzie

Impact Lab jeurčený začínajúcim aj etablovaným organizáciám. Na ich podporu využíva nástroje startupovej komunity – inkubátor, akcelerátor, zároveň ponúka unikátny vzdelávací program v témach ako fundraising, sledovanie dopadu, finančná udržateľnosť či tvorba biznis modelov. Súčasťou je tiež nielen mentoring od odborníkov a odborníčok z biznisu, vzdelávania či komunikácie, ale aj finančná pomoc. Grant do výšky max. 20 000 eur môžu v Inkubátore získať menšie alebo začínajúce organizácie, etablované neziskovky dostanú v Akcelerátore podporu v hodnote max. 60 000 eur.

Kľúčovými témami programu je kvalita vzdelávania, odstraňovanie nespravodlivosti (demokracia a právny štát) a nerovnosti (ľudské práva a inklúzia). „Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sú najviac zraniteľné z hľadiska podliehania dezinformáciám či nedemokratickým tendenciám. Aj preto považujeme rozvoj kritického myslenia, či iniciatívy zamerané na podporu demokratických inštitúcií za kľúčové,“ vysvetľuje M. Kolesárová. Ukazuje sa tiež, že sme krajinou, v ktorej socio-ekonomický status výrazne ovplyvňuje nielen výkony študentov v školách, ale aj prístup k digitálnym zariadeniam, čo má dopad na rozvoj digitálnych zručností detí. „Akékoľvek zmeny v spoločnosti, pozitívne či negatívne, sú prepojené s kvalitou vzdelávania aj úrovňou inklúzie vo vzdelávaní,“ dodáva M. Kolesárová.

Prihlasovanie pre menšie alebo začínajúce organizácie sa začalo

Nadácia Pontis aktuálne spustila prihlasovanie do Inkubátora. Výzva je otvorená do 2. apríla 2023.

Čo získajú organizácie, ktoré postúpia do Inkubátora:

  • finančnú podporu až do výšky 20-tisíc eur,
  • vzdelávací program: workshopy zamerané na finančnú udržateľnosť, sledovanie dopadu a celkové nastavenie fungovania organizácie,
  • pridanou hodnotou je sieťovanie organizácií medzi sebou a získanie nových kontaktov.

Prihlasovať sa môžu organizácie, ktoré nemajú predchádzajúce skúsenosti so spravovaním grantov nad 20 000 eur; fungujú najmenej 1 rok pred podaním žiadosti o grantové financovanie a preukázali aktívnu činnosť v rámci svojho regiónu s rozpoznateľnými výstupmi.

Výzvu pre etablované organizácie vyhlási Nadácia Pontis v apríli 2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *