Žena na bicykli

Ako si vybrať bicykel alebo ktorý typ bicykla je pre vás ten pravý?

Skôr, ako si začnete vyberať bicykel, zamyslite sa, aký druh cyklistiky vás vlastne láka. Podľa toho sa nechajte nasmerovať k danému typu bicykla. Cestný, horský, trekový či mestský bicykel, každý z nich má svoje špecifiká. Prečítajte si, ktorý z nich sa najviac zhoduje s vašimi predstavami o ideálnom bicykli.

Výber bicykla prispôsobte svojim požiadavkám

Bicyklovanie má veľa podôb. Podľa toho, na čo a do akého terénu chcete bicykel, si môžete vybrať napríklad z nasledovných typov:

  • Bicykel na chudnutie alebo cvičenie – ak chcete schudnúť alebo sa jednoducho len viac hýbať, pravdepodobne bude pre vás najvhodnejší cestný alebo hybridný bicykel. Ženy, ktoré športovali už predtým, môžu siahnuť po cestnom bicykli. Ak s cvičením ešte len začínate, odporúčame skôr hybridný bicykel.
  • Bicykel na dochádzanie do práce -na dochádzanie do práce môžete používať prakticky akýkoľvek druh bicykla, avšak najlepšou voľbou bude mestský alebo cestný bicykel. Ak sa nechcete veľmi zapotiť, skvelou voľbou bude elektrobicykel.
  • Bicykel na výlety do prírody –  na lesné chodníčky je ideálny horský alebo trekový bicykel. Horský bicykel si vyberte, ak chcete jazdiť predovšetkým po horských cestičkách a trekový bicykel v prípade, že plánujete brázdiť poľné cesty.
  • Bicyklovanie s deťmi – na bicyklovanie so svojimi ratolesťami si vyberte klasický bicykel s tradičným rámom, V-brzdami a rýchloupínacími osami. Vyhnite sa výberu bicykla s odpružením, kotúčovými brzdami alebo priečnymi osami, pretože všetky tieto prvky komplikujú montáž zariadení na prepravu detí.

Cestné bicykle sú ideálne na dlhé vzdialenosti

Cestné bicykle najlepšie spoznáte podľa zahnutých riadidiel a tenkých pneumatík. Riadidlá zahnuté smerom dozadu sú zvyčajne veľmi ľahké a pomáhajú jazdcovi nastaviť sa do aerodynamickej polohy. Vďaka ľahkému rámu je tento typ bicykla mimoriadne vhodný aj na použitie na pretekoch, na turistiku, kondičné jazdy, jazdy na dlhé vzdialenosti a tiež každodenné dochádzanie do práce.

Muž na lavičke

Veľké, tenké pneumatiky umožňujú hladkú jazdu po rôznych terénoch s takmer nulovou námahou. Ak vám záleží na rýchlosti, rozmanitých možnostiach polohy rúk a jazdných pozícií, ako aj efektívnom prenose energie do pohonu bicykla vpred, cestný bicykel je pre vás tou najlepšou voľbou.

Výhody: Ľahké, rýchle, vhodné na dlhé vzdialenosti.

Nevýhody: Nie sú vhodné na jazdu v teréne, zahnuté riadidlá môžu byť pre niektorých jazdcov nepohodlné.

Do náročnejšieho terénu si vyberte horský bicykel

Horské bicykle vynikajú vylepšenými brzdovými systémami a tlmiacimi prvkami, ktoré si ľahko poradia aj s výraznejšími nerovnosťami, kameňmi, poľnými cestami, koreňmi či koľajami.  Sú určené na zvládanie strmšieho terénu, preto disponujú 26-palcovými alebo 29-palcovými širokými pneumatikami, vďaka ktorým ľahko zdolajú prekážky i štrkovitý terén.

Jazda z kopca

Pozostávajú z robustných komponentov a rámov, plochých riadidiel a odpruženia, vďaka čomu pomáhajú cyklistom pri zdolávaní skalnatých horských kopcov. Môžete na nich jazdiť aj po poľných cestách a spravidla majú odpruženie buď len na prednej alebo na prednej aj zadnej vidlici. Majú hrubé pneumatiky s výraznými drážkami na udržanie trakcie v teréne.

Výhody: Môžu ísť prakticky kamkoľvek.

Nevýhody: Ťažší ako cestný bicykel, pomalý na chodníku.

Trekingové bicykle spájajú viaceré výhody

Trekingový bicykel je kombináciou cestného a horského bicykla. Má pneumatiky prispôsobené na rôzny terén, spevnený aj poľný. Vyznačuje sa vzpriamenou konštrukciou a rovnými riadidlami.

Je vhodný pre tých, ktorí sa chcú začať venovať cyklistike alebo tých, ktorí chcú jazdiť na bicykli kvôli kondícii či chudnutiu. Je optimálny na kratšie, nenáročné jazdy s možnosťou sedieť vo vzpriamenej polohe.

Pri výbere hybridného bicykla si treba dať pozor na to, aby ste hľadali ľahký bicykel, nakoľko mnohé sú až príliš ťažké.

Výhody: Vzpriamená geometria, pneumatiky, ktoré môžu jazdiť po ceste i po štrku.

Nevýhody: Nie je vhodný na náročnejšiu cestnú, ani horskú cyklistiku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *