Pravidlá, ktorými by sme sa mali riadiť pri nákupe potravín

Potraviny patria k najväčším výdavkom domácnosti hneď po bývaní. Napriek tomu, že výber potravín je podstatne väčší ako pred rokmi, zvykli sme si nevšímať kvalitu potravín a kupujeme ich bez toho, aby sme si zistili, kde boli vyrobené.

Ak chcete svojej rodine dopriať kvalitné potraviny, riaďte sa týmito pravidlami.

Mäso kupujte v lokálnych mäsiarstvach

Súčasťou jedálnička je bezpochyby aj mäso. O kvalite mäsa sa už toho veľa popísalo a len nedávno sa riešiť problém s dovozom pokazeného hovädzieho mäsa z Poľska.

Ak často jedávate mäso, odporúčame vám ho kupovať od lokálnych výrobcov, kde budete vedieť, aké mäso vám dajú na obchodnú váhu používanú v mäsiarstve a budete vedieť, že to mäso nemuselo prejsť niekoľko stoviek kilometrov, aby sa dostalo k vám na stôl.

Na Slovensku nájdete ešte pár družstiev, ktoré aj napriek komplikovaným podmienkam, chovajú zvieratá a predávajú ich. Ak máte niekoho známeho, kto pozná takýchto majiteľov, jednoznačne si kupujte mäso od nich. Nikdy nekupujte mäso, o ktorom neviete, odkiaľ je.

Premyslite si, čo idete variť

Aj vám sa stáva, že veľa jedla a potravín musíte vyhodiť? Plytvaniu s potravinami bolo venovaných viacero rozhovorov a reportáži. Aby ste však potravinami a vlastne aj finančnými prostriedkami neplytvali, premyslite si, čo idete variť a kúpte si len také potraviny, ktoré v najbližšej dobe zúžitkujete. Znamená to, že budete chodiť častejšie do obchodu, avšak takto sa vyhnete zbytočnému plytvaniu.

Pestujte si, ak máte možnosť

Zemiaky, zeleninu, ovocie -toto všetko si máte možnosť vypestovať. Ak máte na to priestory, odporúčame vám vypestovať si základné potraviny, ktoré bežne používate. Určite ste si všimli, že potraviny, ktoré sme si kedysi bežne dokázali vypestovať doma na záhradách, sú v porovnaní s dovážanými potravinami drahšie. Výrazný nárast cien ste mohli pocítiť najmä na cibuli a cesnaku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *