Klinika hematológie a transfuziológie v Univerzitnej nemocnici Bratislava, vykonala tento rok stú transplantáciu krvotvorných buniek

Ročným počtom transplantácií je Klinika hematológie a transfuziológie najväčším transplantačným centrom v Slovenskej republike, a to aj pri porovnaní s centrami pre orgánové transplantácie. V roku 2007 bolo vykonaných 27 transplantácií, v roku 2017 bola prekročená méta 100 krvotvorných transplantácií, ku dnešnému dňu je to až 103 transplantácií.

Klinika hematológie a transfuziológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda je pracovisko, ktoré má ako jediné v Slovenskej republike akreditáciu na nepríbuzenskú transplantáciu krvotvorných buniek. Pacienti z celého Slovenska hľadajú pomoc na tomto pracovisku. Na Klinike hematológie a transfuziológie je najširší transplantačný program s najdlhšou históriou transplantácie kostnej drene/ krvotvorných buniek na Slovensku, a to od roku 1989.

Do novembra 2017 bolo vykonaných viac, ako 1000 transplantácií. Z toho bolo 383 súrodeneckých a 273 nepríbuzenských transplantácií, zvyšný počet tvoria transplantácie vlastných buniek.

„Ako jediné pracovisko na Slovensku robíme transplantácie dospelým chorým od nepríbuzných darcov, a to aj čiastočne nezhodných. Náročnosť tohto výkonu si vyžaduje celé tímy ľudí, ktorí sú síce neviditeľní, ale bez nich by transplantácia nebola možná,“ povedal vedúci transplantačného programu Kliniky hematológie a transfuziológie doc. MUDr. Martin Mistrík, PhD.

Jedinečné pracovisko Kliniky hemataológie a transfuziológie poskytuje liečebnú starostlivosť pacientom s hematologickými a onkohematologickými ochoreniami. Je jedným zo šiestich centier pre komplexnú liečbu týchto ochorení na Slovensku. Najčastejšie sa tu liečia pacienti s akútnou chronickou leukémiou, vrodenými alebo získanými poruchami zrážania krvi a tiež pacienti po transplantácii krvotvorných buniek, vrátane akútnych a chronických komplikácií.

Súčasťou Kliniky hematológie a transfuziológie je aj Národný register darcov kostnej drene. Tento register okrem toho, že registruje darcov, vyhľadáva a zabezpečuje transplantáty pre nepríbuzenské transplantácie krvotvorných buniek.

Klinika hematológie a transfuziológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda je rozhodne výnimočné pracovisko na ktorom sa vykonávajú tieto unikátne transplantácie. Nespočetné množstvo zachránených životov je dôkazom, že naši lekári sú špička vo svojom odbore a moja vďaka patrí celým tímom, ktoré sa podieľajú na týchto jedinečných výkonoch,“ povedal generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Juraj Kovács.

V liečbe pacientov zohráva zásadnú úlohu tímový prístup, zaistený spoluprácou skúsených lekárov, sestričiek, ošetrovateľov a ďalších špecialistov, ako je fyzioterapeut alebo klinický psychológ. Vďaka tomuto konceptu dostávajú na Klinike hematológie a transfuziológie pacienti najlepšiu starostlivosť a personál sa dokáže postarať aj o pacientov s ťažkými hematologickými diagnózami v najširšom možnom spektre.

Tlačová správa, zdroj www.unb.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *