Putovná interaktívna výstava Svet podľa Miroslava Šaška, ktorá otvára dvere do vizuálneho sveta známeho ilustrátora, maliara a svetobežníka tentokrát navštívi Knižnicu pre mládež mesta Košice, pobočku LitPark na Kukučínovej 2 v Košiciach.

„Výstava je venovaná storočnici Miroslava Šaška (1916 – 1980), významného autora mnohých krásnych ilustrácií v detských bedekeroch a ponúka papierové moduly, ktoré pracujú s motívmi autorových sprievodcov po známych svetových metropolách“, informuje Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. Návštevník môže jednotlivými modulmi pohybovať a otáčať. Môže z nich zostavovať obyvateľov rôznych krajín, spoznávať panorámu miest či cudzie jazyky a zároveň si takto testovať svoje vedomosti. „V našej pobočke LitPark bude jednotlivcom a školským kolektívom k dispozícii od 4. novembra do 4. decembra 2016, v rámci otváracích hodín.“

sasekMiroslav Šašek sa narodil v Prahe. Počas svojich štúdií architektúry na ČVUT v Prahe (u prof. Oldřicha Blažíčka) podnikol viacero študijných ciest do Anglicka, Francúzska, Nemecka, Belgicka, Holandska, Anglicka a Škótska. V tridsiatych a štyridsiatych rokoch sa venoval ilustrovaniu kníh, kresbe karikatúr, vtipov a grafickej úprave niekoľkých týždenníkov. Ilustroval tiež množstvo detských kníh, napríklad Hiršalovu Červenú Čiapočku, Sedem mamľasov Eduarda Petišku, vlastnú rozprávku Benjamín a tisíc morských drakov kapitána Barnabáša. Z kníh pre dospelých to boli napríklad Haškov Švejk a Chevallierove Zvonokosy. Prispieval do Svobodného slova, Českého slova, Večerníku a do nedeľnej prílohy Českého slova. V roku 1947 odišiel  za štúdiom do Paríža, na Ecole des Beaux Arts a po februári 1948 sa rozhodol pre emigráciu. V tom čase sa živil ako grafik a architekt a v  rokoch 1951 – 57 ako redaktor rádia Slobodná Európa. Pre Slobodnú Európu kreslil aj obrázky určené na letáky, ktoré boli v päťdesiatych rokoch minulého storočia distribuované prostredníctvom balónov do bývalého Československa. Zároveň spolupracoval s exilovými časopismi a vydavateľstvami.

Šaškove knihy o slávnych mestách vznikali od 50. rokov uplynulého storočia. „Vďaka nim sa čitateľ môže zoznámiť s monumentmi rôznych miest a krajín celého sveta“, hovorí o tvorbe ilustrátora Iveta Hurná. Prvá ilustrovaná kniha o mestách vyšla v roku 1959, pričom zachytáva jeho milovaný Paríž. Po Paríži nasledovali knihy o Londýne, Ríme, New Yorku, Mníchove, Benátkach, Washingtone a ďalších svetových metropolách, čím Miroslav Šašek vytvoril úžasnú devätnásťdielnu knižnú sériu This is… Všetky tieto knihy boli úspešné a získali množstvo ocenení. Vychádzali v desaťtisícových nákladoch a podľa štyroch z nich (New York, Izrael, Benátky, Írsko) boli natočené filmy.

Miroslav Šašek počas bohatej ilustrátorskej tvorby aj veľa maľoval. V posledných pätnástich rokoch svojho života svoje diela vystavoval v rôznych častiach sveta, napríklad v Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, Austrálii a USA.

Výstava venovaná dielu Miroslava Šaška, vznikla s podporou Nadácie Miroslava Šaška. Knižnica pre mládež mesta Košice ju získala od Českého centra v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *