60 rokov čítate a rastiete s nami

V tomto roku Knižnica pre mládež mesta Košice oslavuje už 60. výročie svojho vzniku. Počas šiestich desaťročí existencie sa jej podarilo priviesť ku knihe niekoľko desiatok tisíc detí a vychovať tak viac generácií aktívnych čitateľov. Možno práve preto ju v Košiciach poznajú nielen deti, na prácu s ktorými sa táto knižnica špecializuje, ale aj ich rodiča a starí rodičia, ktorí rovnako rástli s knihami z jej políc. Každá návšteva im preto určite pripomenie vlastné čitateľské začiatky, obľúbené podujatia a v neposlednom rade rozprávkové tety knihovníčky. 

Z histórie knižnice

Knižnica pre mládež mesta Košice je jedinou špeciálnou knižnicou na Slovensku orientovanou na prácu s deťmi a mládežou. V čase svojho vzniku v roku 1955 bola prvou z pilotného projektu, ktorého cieľom bolo založiť špeciálne knižnice pre deti a mládež v každom krajskom meste po celom Československu. Nakoniec ostala jedinečná svojho druhu, a to nielen na Slovensku, ale aj v rámci bývalého Československa.

K jej vzniku došlo odčlenením detského oddelenia Krajskej ľudovej knižnice (súčasná Knižnica Jána Bocatia) v Košiciach pod názvom Krajská detská knižnica. V priebehu svojej histórie niekoľkokrát zmenila svoj názov a preto si ju môžete tiež pamätať ako Okresnú knižnicu pre mládež, Krajskú knižnicu pre mládež či Mestskú knižnicu pre deti a mládež.

Na konci prvého roku svojej existencie mala knižnica iba jedinú pobočku, ktorá sídlila oproti obchodnému domu Prior na Leninovej ulici č. 63 (súčasná Hlavná ulica) a tvorili ju len 3 miestnosti. Z jej evidencie by ste sa dozvedeli, že mala 2 328 čitateľov, 59 139 výpožičiek za rok a disponovala 5 920 knižnými zväzkami.

Súčasnosť

V súčasnosti má knižnica 22 pobočiek (17 školských a 5 mimoškolských). Jedinečnými sú pobočky LitPark a Nezábudka. LitPark, najmodernejšia pobočka knižnice sa nachádza v areáli zrekonštruovaných Kasární/Kulturpark na Kukučínovej ulici a pre čitateľov je otvorená každý deň v týždni vrátane víkendu. Okrem bohatého knižného fondu a časopisov, ponúka relaxačnú zónu s možnosťou hrania spoločenských hier a tiež možnosť prehliadky Múzea detskej knihy, ktoré tvorí až 3505 titulov pôvodnej slovenskej detskej literatúry. Tie s rokom vydania od 1893 po rok 2000 v celkovom počte 1500 sú k dispozícii práve v priestoroch LitParku. Pobočka Nezábudka sa nachádza na Poľovníckej ulici a špecializuje sa na prácu s čitateľmi s rôznym typom handicapu (zdravotným, mentálnym a sociálnym) pričom úzko spolupracuje so špeciálnymi základnými školami, domovmi sociálnych služieb a tiež s detskou fakultnou nemocnicou.

LitPark

Čo knižnica ponúka

Knižnica aktuálne disponuje s knižným fondom v rozsahu 218.998 zväzkov a jej služby využíva skoro 12.000 čitateľov. Keďže ide o čitateľov rôznych vekových kategórií, nielen z radu detí a mládeže na prácu s ktorými sa knižnica zameriava, vo fonde nájdete aj 33.000 kníh rôznych žánrov určených pre dospelých. Tie má knižnica sústredené prevažne vo svojich mimoškolských pobočkách, ktoré s obľubou navštevujú celé čitateľské rodiny.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Ročne evidujeme 280 tisíc výpožičiek a pripravíme až 2,5 tisíc rôznych podujatí a festivalov zameraných na podporu čítania. Ich návštevnosť sa pohybuje okolo 115.000 osôb za rok. Medzi najúspešnejšie určite patrí Mesiac autorského čítania, ktorý prebieha v mesiaci júl a ktorý pravidelne sprostredkúva stretnutia s domácimi slovenskými a českými autormi a tiež s autormi z hosťujúcej krajiny. Takto sme tu postupne mali spisovateľov z Poľska, Slovinska, Nemecka, Švajčiarska, Luxemburska, Rakúska a naposledy to boli všestranne nadaní Škóti. Medzi ďalšie naše úspešné projekty určite patria festivaly Číta celá rodina a Vianočná knižka sa otvára, literárna súťaž pre začínajúcich autorov Literárne Košice Jána Štiavnického, Dni detskej knihy a odborný medzinárodný seminár pre knihovníkov a učiteľov – Motivačné aktivity s detským čitateľom. V minulom roku sme do našej ponuky celomestských podujatí zaradili nový projekt Škola, ktorá číta, do ktorého sme zapojili aj košické základné školy. Na tento projekt máme veľmi kladné ohlasy a preto tento rok uvažujeme s jeho pokračovaním a tentoraz so zapojením ešte väčšieho počtu škôl.“

Oslavy prinesú čitateľom viacero prekvapení

V rámci okrúhleho jubilea knižnica plánuje čitateľov a používateľov každý mesiac v roku prekvapiť a odmeniť niečím novým. A v januári má navyše pre nich pripravené aj ďalšie netradičné podujatia a medzi nimi aj stretnutie s tvorcami nového Rádia FF, internetového rádia pre mladých.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Prvým bude už tento pondelok, 12. januára 2015 slávnostné spustenie nového knižnično-informačného systému, ktorý zatiaľ fungoval v skúšobnej prevádzke a ktorý čitateľom prinesie množstvo výhod. Nám systém umožní skvalitnenie a zefektívnenie poskytovaných služieb. Ďalšie prekvapenia si zatiaľ nechám pre seba, no sľubujem, že o nich budeme vždy a včas informovať, keď pre ne nastane ten správny čas. Čitatelia sa však už teraz môžu tešiť, pretože ponuka našich narodeninových prekvapení bude pestrá a bude čitateľov sprevádzať celý rok, od januára až po december, kedy plnenie našich narodeninových sľubov vyvrcholí.“

Knižnica pre mládež mesta Košice uvedie oficiálne do prevádzky nový knižnično-informačný systém dňa 12. januára 2015 o 11.00 hod. v priestoroch pobočky LitPark na Kukučínovej 2 za prítomnosti primátora mesta Košice Richarda Rašiho a viceprimátorky Renáty Lenártovej, ktorí zároveň slávnostne otvoria jubilejný rok knižnice.

Eka

Zobudzanie_fontany

Liter.Kosice

Cita_cela_rodina (1)

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*