Praktické rady dovolenkárom v Chorvátsku

Po niekoľkoročných výborných skúsenostiach aj v tejto letnej sezóne od 1. júla do 31. augusta sa o bezpečnosť dovolenkárov v Chorvátsku postará osem slovenských policajtov. Cieľ vyslaných policajtov je ten istý: prispieť k bezpečnosti slovenských turistov a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska. Chorvátska polícia spustila v roku 2006 projekt Bezpečná turistická sezóna. Zámerom je pomoc zahraničným turistom, prevencia pred páchaním priestupkov a trestných činov, bezpečnosť cestnej premávky, dohľad nad štátnou hranicou a bezpečnosť na mori. Slovensko sa do tohto projektu zapája od roku 2008. Od začiatku našej účasti slúžilo v Chorvátsku 64 slovenských policajtov. Tento rok vyšle do Chorvátska 17 krajín 74 policajtov.


Vyslaní slovenskí policajti budú našim občanom k dispozícii v najnavštevovanejších rekreačných oblastiach:

 • Trogir (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir). V prípade núdze budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.
 • Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica) slovenskí občania môžu kontaktovať našich policajtov na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

Slovensko-chorvátska hliadka na Makarskej
Našich policajtov ľahko rozpoznáte, pretože budú slúžiť vo svojich slovenských policajných uniformách.

Základom je efektívne plánovanie

Ideálne je trasu plánovať vopred, použitím dopravného plánovača. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca. Odporúčame sa týmto dňom vyhnúť.

Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii nájdete informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach (2 – 3 autá za sebou), ale uprednostnili individuálnu jazdu. Počas cesty je vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach.

Podmienky vstupu

Je potrebné skontrolovať si včas platnosť svojich cestovných dokladov a občianskych preukazov. Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad, už dávno ich nie je možné zapísať do cestovného pasu rodičov.

Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (napríklad vtáky, korytnačky) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancií je rozšírená v každom väčšom meste.

Čo robiť v prípade straty alebo odcudzenia cestovného dokladu

Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu. Priamo na konzulárnom oddelení Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu (vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade) a uhradiť poplatok za vydanie náhradného dokladu.

Pozor! Ak ste nahlásili na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, s takýmto dokladom už necestujte. Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole (hraničnej alebo bežnej) sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Ak nájdete stratený alebo ukradnutý doklad, ešte pred cestou sa informujte na polícii ako máte postupovať, aby sa vám nestalo, že pri ceste na dovolenku vás pri kontrole nevpustia do krajiny do ktorej cestujete.

V prípade straty či krádeže občianskeho preukazu upozorňujeme na elektronickú službu, ktorú môže použiť každý, kto má aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom. Ak si prostredníctvom e-služby Modifikácia kontaktných údajov zadáte tzv. diskrétny údaj, aj prípadnú krádež či stratu občianskeho preukazu s čipom môžete polícii nahlásiť elektronicky z hociktorej krajiny a okamžite tak zabrániť jeho zneužitiu.

Všeobecné informácie pre vodičov

Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení – zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.

Pri ceste osobným autom sú deti do 5 rokov povinné sedieť v autosedačke na zadných sedadlách, deti do dvoch rokov môžu sedieť v autosedačke na prednom sedadle. Netreba však zabúdať aj na predpisy v iných krajinách, ktorými prechádzate do cieľa svojej cesty.

Najvyššia povolená rýchlosť:

 • v obci 50 km/h
 • mimo obce 90 km/h
 • na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h
 • na diaľniciach 130 km/h
 • pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h
 • pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h

Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:

 • Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
 • Prvá pomoc: 194
 • Hasiči: 193
 • Polícia: 192
 • Pomoc motoristom na cestách: 1987(ak telefonujete zo zahraničia alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)
 • Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195
 • Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520
 • Ak potrebujete odstrániť poruchu alebo je potrebné vozidlo dopraviť do servisu, zavolajte Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).
 • V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo môžete volať hocikedy, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde v Chorvátsku sa nachádzate. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú operátori komunikujúci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a po slovensky.
 • Číslo 112 volajte, ak potrebujete rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení, aké sú poranenia.

Slovenská pomoc

Minulý rok počas letných prázdnin riešili slovenskí policajti v Chorvátsku celkovo 272 prípadov pomoci slovenským turistom. Okrem toho policajti poskytovali informácie občanom pri osobnom kontakte počas hliadkovej činnosti, tie sa do celkového počtu nezapočítali. Týkali sa predovšetkým právnej úpravy parkovania vozidiel, priestupkov v doprave a postupu ich riešenia, dislokácie rôznych úradov, staníc prvej pomoci, pôšt, bánk, riešenia poistných udalostí, opráv a odťahov vozidiel a podobne (hliadky boli oslovované slovenskými, českými ale i inými zahraničnými turistami a vo veľkej miere i lokálnou populáciou).

Chorvátske štatistiky

V roku 2015 Chorvátska polícia evidovala 32 571 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 348 osôb, 2822 bolo ťažko zranených a 12202 ľahko zranených. Vo všetkých ukazovateľoch je stav v roku 2015 horší oproti roku 2014. Podľa mesačných štatistík najviac dopravných nehôd, ale aj ich následkov je v mesiacoch júl a august. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bola neprimeraná rýchlosť, nedostatočná vzdialenosť za vozidlom a nedanie prednosti v jazde a nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla.

V roku 2015 zahynul na Chorvátskych cestách jeden občan Slovenskej republiky (v roku 2014 nezahynul žiaden občan SR), ťažko zranených bolo 9 slovenských občanov (nárast o 1), ľahko zranených bolo 29 (nárast o 12).

Turistická sezóna so sebou prináša aj rôznu trestnú činnosť s účasťou zahraničných turistov. Zahraniční turisti sú najčastejšie obeťami majetkových trestných činov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *