Žilinská univerzita sa opäť ponorí do tmy!

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) sa už po druhýkrát zapojí do celosvetovej environmentálnej akcie s názvom Hodina Zeme. V sobotu 19. marca 2016 vo večerných hodinách vypne na jednu hodinu osvetlenie hlavnej budovy a informačných tabúľ v univerzitnom areáli. Týmto symbolickým gestom sa tak UNIZA pridá k ďalším tisíckam inštitúcií a miliarde ľudí na celom svete, ktorí sa rozhodli upozorniť na klimatické zmeny.

S nápadom zapojiť sa do Hodiny Zeme prišli už minulý rok členovia študentského časopisu ŽUŽO. Vedenie univerzity im vyšlo v ústrety a myšlienku podporilo. „Sme radi, že sa univerzita rozhodla opäť zapojiť do tejto kampane. Ľudstvo by malo začať brať ohľad na našu planétu Zem a uvedomovať si následky svojej činnosti v celom ekosystéme. Hodina Zeme je skvelá príležitosť ako poukázať na tieto dôsledky,“ hovorí Lukáš Žatko, študent UNIZA a redaktor časopisu ŽUŽO.

Hodina Zeme je najväčšie celosvetové podujatie so zapojením verejnosti, ktoré každý rok organizuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Kampaň sa snaží poukázať na ekologické problémy súčasnosti – globálne otepľovanie, klimatické zmeny, úbytok lesov, znečisťovanie planéty, svetelné znečistenie a pod. Symbolom celej kampane je vypínanie verejného osvetlenia, osvetlenia budov, pamiatok či iných objektov. Hodina Zeme sa prvýkrát konala v roku 2007 v austrálskom Sydney. Osvetlenie vtedy zhaslo vyše dvoch miliónov domácností. V minulom roku sa do Hodiny Zeme zapojilo už 172 krajín a viac ako miliarda ľudí po celom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *