Margecianske fajnoty

V sobotu 17. októbra 2015 sa stanú Margecany po roku opäť viac ako dopravným uzlom. Milovníci tradičných krajových špecialít a dobrej zábavy sa tu stretnú na Margecianskych fajnotách, ktoré sú aj tento rok zaradené medzi TOP podujatia programu Terra Incognita v Košickom kraji.

„Z priateľského stretnutia medzi susediacimi obcami sa nám v priebehu niekoľkých rokov podarilo vytvoriť tradíciu, ktorá oslovuje ľudí z veľmi širokého okolia,“ hodnotí vývoj podujatia Igor Petrík, starosta Margecian.

Program_MargecanyČo na nás teda v sobotu čaká?

Ústrednou témou podujatia sú originálne margecianske gruľovníky, lokše, o ktorých v Margecanoch tvrdia, že ich vedia robiť najlepšie na svete. Okrem toho prídu tradične aj reprezentačné družstvá ostatných obcí dolného Spiša, z Kojšova, Veľkého Folkmára, Jakloviec, Margecian, Krompách, Sloviniek, Kolinoviec, Kluknavy, Olcnavy, banícke družstvo z Gelnice a predstavia sa aj hostia s tradičnými jedlami z Miklušoviec a Liptovských Sliačov. Rozoznáte ich od seba jednoducho – každé družstvo má tradičný kroj, ktorý sa nosil len v ich obci. Okrem spišských pochúťok budú teda Margecianske fajnoty ponúkať aj pastvu pre oči.

„Program na pódiu bude venovaný folklóru, organizátori však pripravili množstvo sprievodných aktivít, pričom nezabúdajú na deti, ktoré si budú mať skutočne z čoho vyberať,“ približuje program Margecianskych fajnot Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj. „V regióne dolný Spiš majú silné zastúpenie aj remeselníci, preto návštevníkov určite poteší prehliadka ich umenia, ale aj možnosť zakúpiť si tradičné remeselné výrobky. Možno ako spomienku na vydarenú akciu, možno už v predstihu ako originálny darček,“ dopĺňa pestrú ponuku Margecianskych fajnot 2015.

„Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokoch sme pripravili originálny workshop Upeč si svoj gruľovník. Návštevníci budú mať možnosť vyskúšať si svoje kuchárske zručnosti a každý z účastníkov workshopu dostane darček od Fsk Jadlovec,“ vysvetľuje Jozef Gajdoš, vedúci skupiny.

Svojím vkladom prispelo aj Spišské osvetové stredisko, ktoré tu okrem workshopu pre nádejných filmárov, pripravilo aj vernisáž Graffiti Jam pri Margecianskom tuneli.

Atraktívnu ponuku zliav obohatili organizátori aj predajom produktov z Gazdovského dvora. Svoje špeciality ponúknu Hydina Furajtár s. r. o., Hospodársky dvor Margecany (hnojivo a živá hydina), Kluknavská mliekareň (mliečne výrobky) Abel Filo, Richnava (medovina a med), Poľnohospodárske družstvo Branisko – Široké (mlieko, mäsové výrobky, pečivo) a Mária Hromiaková z Popradu (med).

Margecianske fajnoty, ktoré sú TOP podujatím programu Terra Incognita, môžete navštíviť aj historickým vlakom. Vypraví ho z Košíc v sobotu dopoludnia o 11:45 Klub historických koľajových vozidiel. Na spiatočnú cestu sa vydá z Margecian o 17:30. To už budú mať návštevníci za sebou nielen hlavný program, ale aj voľbu „najfajnejšej kuchňe“ a žrebovanie tomboly.

Sobotu 17. októbra 2015 si preto vyhraďte na príjemnú zábavu a gastronomickú exkurziu Dolného Spiša na Margecianskych fajnotách 2015.

Tešíme sa na stretnutie s vami
tím KOCR KK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *