Nosiaci rodičia začiatkom októbra zaplavia ulice Slovenska

Bratislava, 25. augusta 2015 – Rodičia z celého Slovenska budú v týždni 4.‐10. októbra 2015 už tretí rok oslavovať radosť z nosenia svojich detičiek vrámci 7. ročníka Medzinárodného týždňa nosenia detí (MTND), do ktorého sa tento rok zapojí rekordných vyše 32 miest s nabitým programom ako pre deti, tak aj pre dospelých.

Prvá iniciatíva a objavenie tejto medzinárodnej akcie na Slovensku vzniklo vďaka vášnivým nosiacim maminám v Spišskej Novej Vsi. Spojili sa s poradkyňou nosenia zo Serede a spoločnými silami zorganizovali MTND aj u nás. „Veľmi sa tešíme, že sa svetová oslava nosenia detičiek po niekoľkých rokoch fungovania v okolitých krajinách dostala aj k nám na Slovensko a môžeme byť jej súčasťou.“ Vysvetľuje celoslovenská koordinátorka MTND, Gabriela Cabanová.

Druhý ročník (2014) nabral na vážnosti. Založila sa celoslovenská facebook skupina, ktorá združovala organizátorky zo všetkých miest. Nakoniec sa ich nazbieralo 22. Spoločne vystupovali pred médiami, navzájom si koordinovali programy, mali jednotný dizajn, propagačné materiály a zosúladené aktivity. Hneď po ukončení druhého ročníka vzniklo OZ Nosma, ktoré je združením organizátoriek MTND, aktívnych poradkýň nosenia a ďalších spolupracovníčok. OZ Nosma je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku. Druhé nosiace združenie a oficiálny partner OZ Nosma v Bratislave je OZ Chcem nosiť. Jeho predmetom je primárne poradenská činnosť, poskytovanie osobnej podpory pre Bratislavu a okolie a online prostredníctvom rôznych inovatívnych spôsobov aj pre celé Slovensko.

Obe združenia v spolupráci s ďalšími poradkyňami nosenia a dobrovoľníkmi organizujú už v maximálnej jednote a profesionalite súčasný tretí ročník MTND s myšlienkou „Objím svoj svet/Embrance your world.“ „Motto tohto ročníka krásne vyjadruje podstatu nosenia (pri nosení objímame svoj svet, lebo naše deti ním sú) a významu MTND (objíma/pokrýva celý svet), ale i úžasnú spoluprácu pri tohtoročnej organizácii – dokázalo sa totiž naozaj zjednotiť, spojiť, a teda objať celé Slovensko aj po organizačnej stránke,“ dodáva Gabriela Cabanová.

MTND uskutočnila prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. Založili ju štyri skupiny nosiacich nadšencov z Chicaga, New Yorku, Birminghamu a Bay Area. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia.

PROGRAM:

Na 3.ročník MTND je zapojených 32 miest:
Banská Bystrica, Bratislava, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Košice, Liptovsky Hrádok, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Šamorín, Senec ‐ Veľký Biel, Senica, Spišská Nová Ves, Poprad, Stará Ľubovňa, Stupava, Tatry, Trenčín, Trnava, Vranov, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

Akcia slávnostne odštartuje v nedeľu 4.10.2015 v Bratislave sprievodom nosiacich rodičov Starým mestom a v Košiciach zapojením sa do Medzinárodného maratónu mieru. Ukončí sa v sobotu 10.10.2015 túrou nosiacich rodičov vo Vysokých Tatrách. Medzi týmito termínmi budú zároveň prebiehať aj sprievody v ďalších mestách. Počas týždňa od 4. do 10. októbra budú mať záujemci možnosť navštíviť workshopy na tému nosenia, podporné skupiny, získať informácie o nosení, naučiť sa rôzne šatkové úväzy, zorientovať sa v širokom výbere nosičov, šatiek a nosičských pomôcok, či vyskúšať aj netradičnejšie aktivity ako napr. tanec s bábätkom v šatke.

K dispozícii budú aj workshopy s príbuznými témami ako BKM (bezplienková komunikačná metóda), kontaktné rodičovstvo, pôrody, prehľad nemocníc a možností pôrodu v nich, ale i oddychové aktivity ako Montessori kútiky, „módna prehliadka“ v Košiciach či výstava nosiacich fotografií. Vyvrcholením bude celoslovenská súťaž o množstvo zaujímavých cien. Detailné programy budú uverejnené na www.nosma.sk a v pripravovanej mobilnej aplikácii „Chcem nosiť“ spolu s ďalšími užitočnými informáciami. Občianske združenie Nosma vzniklo v roku 2014 s cieľom propagovať nosenie detí a poskytovať rodičom pomoc a podporu pri nosení detí prostredníctvom siete poradkýň nosenia. Je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku.

Viac na www.nosma.sk.

MMM - nosiaci rodicia 2014

Pochod nosiacich rodicov 2014.01

Pochod nosiacich rodicov 2014.02

Pochod nosiacich rodicov 2014.03

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *