Slováci uprednostňujú stabilné bývanie bez častého sťahovania

Bratislava 20. júl 2015 – Slováci menia svoje bývanie len veľmi zriedkavo. Väčšina populácie rieši otázku bývania maximálne raz či dvakrát v živote a to zvyčajne v čase, keď sa osamostatňujú alebo si zakladajú rodinu. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre Prvú stavebnú sporiteľňu zrealizovala Agentúra sociálnych analýz. Preto je pri riešení bytovej otázky podstatná najmä príprava. Stavebné sporenie je práve cesta, ako toto dôležité rozhodnutie zvládnuť bez komplikácií. 

Pri otázke, koľkokrát v doterajšom živote ste vy alebo vaša rodina riešili otázku bývania, 30 % všetkých respondentov vo veku od 18 do 65 rokov, ktorí sa zapojili do prieskumu, uviedlo, že od detstva bývajú stále v tom istom. Jeden či dvakrát sa sťahovalo alebo svoje bývanie prestavovalo 46 % opýtaných Slovákov. Viac ako dvakrát sa sťahovalo iba 19 % opýtaných.

Frekvencia sťahovania či iných zásadných zmien v bývaní narastá priamoúmerne s veľkosťou sídla. Najvyššie percento respondentov, ktorí uviedli, že menili svoje bývanie viac ako dvakrát pochádza zo sídel nad 100-tisíc obyvateľov.

Najčastejšie sa sťahujú Bratislavčania

Pomerne citeľné rozdiely je možné pozorovať aj pri porovnaní výsledkov v jednotlivých regiónoch. Najmenej menia svoje bývanie obyvatelia Žilinského kraja, kde až 38 % ľudí od detstva býva v tom istom dome alebo byte. Najviac sa sťahujú a prestavujú svoje byty ľudia v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde sa aspoň raz sťahovalo vyše 70 % ľudí. Najvyššia frekvencia je pritom v regióne Bratislava, kde sa viac ako dvakrát sťahovalo 37,6 % obyvateľov. Pre porovnanie, v ostatných krajoch to bolo od 12 do 21 %.

Ľudia s vyšším vzdelaním menia svoje bývanie častejšie

Zaujímavé je, že frekvencia sťahovania narastá aj v súvislosti so vzdelaním. Zatiaľ čo spomedzi respondentov so základným vzdelaním sa nikdy nesťahovalo až 44,2 %, medzi vysokoškolsky vzdelanými bolo takých len 13,5 %. Aspoň raz v živote sa sťahovalo takmer 80 % vysokoškolákov. Až 27 % z nich sa sťahovalo viac ako dvakrát.

Prvá stavebná sporiteľňa = kvalitné bývanie

Z prieskumu vyplýva, že otázku bývania, resp. sťahovania sa riešia Slováci spravidla raz alebo dvakrát v živote. Nevyhnutná je preto príprava. Stavebné sporenie je významný nástroj, ktorý pomáha na ceste za vlastným bývaním. A nejde iba o kúpu, ale aj o renováciu staršieho bývania. Okrem výhodného sporenia PSS, a. s., ponúka výhodné úvery na bývanie. Úrokové sadzby sme znížili o 0,5 %. Medziúvery sú teraz s úrokom už od 3,19 % ročne. Zmenili sa tiež podmienky na získanie úveru. Ušijeme ich priamo na mieru každému klientovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *