Majstrovstvá sveta vo vytrvalosnom jazdení mladých koní – výsledky

Na Slovensku sa v sobotu 27.9.2014 po prvý krát uskutočnili Majstrovstvá sveta vo vytrvalostnom jazdení mladých koní (FEI World Endurance Championship for Young Horses 2014). Zišli sa na nich jazdci z 15 krajín. Najúspešnejší jazdci pricestovali na majstrovstvá zo Spojených arabských emirátov a Francúzska. V záverečnom hodnotení ich jazdci obsadili prvých osem priečok.

Víťaznú trofej si odnáša do Spojených arabských emirátov Al Faresi Mansour Saeed Mohd na koni Tiswan Fageole. Trať zvládol za 5 hodín 47 minút a 29 sekúnd. Jeho priemerná rýchlosť na trati bola 20,893 km/hod. Striebornú medajlu si vybehal jazdec Jean Philippe Frances na koni Tinka La Majorie a bronzová priečka patrí Aurelii Cambe s koňomTismael De Vayrols. Cena za najlepšiu kondíciu po pretekoch, ktorá sa udeľuje medzinárodnou veterinárnou komisiou bola uvedelená žrebcovi Tahar Du Barthas, ktorý dobehol s francúzskym jazdcom Vincentom Gaudriotom na šiestom mieste.

Na štart sa včera ráno po veterinárnej kontrole postavilo 43 pretekárskych dvojíc, náročné preteky však zvládla ani nie polovica z nich a majstrovstvá ukončilo len 20 pretekárov so svojimi koňmi. Spoločne odbehli trať v dĺžke 120 km, ktorá bola rozdelená do piatich úsekov, po každej z nich musí kôň prejsť náročnou veterinárnou kontrolou. Štart Majstrovstiev sveta vo vytrvalostnom jazdení mladých koní bol v pezinskej Rozálke a cieľ v šamorínskej Hipoaréne.„Po prvý krát v histórii sa podarilo slovenským organizátorom dostať povolenie od Svetovej jazdeckej federácie, usporiadať preteky tohto druhu. Je to mimoriadny úspech Slovenska. Takéto podujatie je vôbec prvé svojho druhu nielen v histórii Slovenska, ale i bývalého Československa“, objasnil tajomník preteku Alexander Nálepka, z organizačného tímu Jazdecký klub Napoli. „Príprava trvala zhruba pol roka. Vybavovali sme zhruba 150 povolení od rôznych inštitúcií. Televízna spoločnosť Dubaj Sport TV vysielalia v priamom prenose tento pretek na celý arabský poloostrov.“

„Slovenská trať je pre konanie vytrvalostných pretekov koní jednou z najlepších tratí na svete,“ skonštatoval technický riaditeľ podujatia Harald Grinshgl z Rakúska.

Vzhľadom na obtiažnu trať a veľký počet vyradených jazdcov počas veterinárnych kontrol boli Slováci úspešní. Zo štyroch slovenských jazdeckých dvojíc nakoniec náročné preteky ukončili traja. Najlepšie sa spomedzi nich umiestnilMario Hoffmann z Jazdeckého klubu NAPOLI na koni Fado De Vilaformiu (12.miesto), na 17.mieste bola Lucia Starovecká s koňom Kataki a na 19.mieste mladučká, len pätnásťročná rezprezentantka na koni Samahi B Michaela Supeková z JŠK PS FARM Svätý Jur.
Najväčším prekvapením pre divákov bolo vyradenie arabského šejka Al Maktoum SH Ha-med Dalmook. Ten dobehol do cieľa ako prvý, avšak po záverečnej veterinárnej kontrole bol jeho kôň zo súťaže vylúčený.

Medzinárodná porota bola rozhodovala o výsledkoch v zložení:
Prezident rozhodcovského zboru: Haidar Rafe Al Zubi (Bahrain)
Zahraničný technický delegát: Harald Grinshgl (Rakúsko)
Hlavný steward: Kevin Denis Croke (Írsko)
Zahraničný veterinárny delegát: Daniele Gagliardi (Taliansko)
Prezident veterinárnej komisie: Yassine Motemri (Tunisko)

Kompletné výsledky nájdete na stránke: http://www.endurance-timing.net/c101.php

Hlavný partner podujatia

Oficiálnym hlavným partnerom Majstrovstiev sveta je HH Sheikh Mansoor bin Zayed Al Nahyan Global Arabian Horse Flat Racing Festival zo Spojených Arabských Emirátov.  Spoluprácou organizačného tímu JK Napoli  s hlavným partnerom pretekov a tiež vďaka priamym televíznym prenosom na arabský polostrov sa toto podujatie stane prestížnym pre Slovensko a jeho rastúci význam vo svete jazdeckého športu.

Vytrvalostné jazdenie

Vytrvalostné jazdenie má na území Slovenska dlhodobé zázemie. Jedným zo zakladateľov ešte v bývalom Československu bol Ján Gallo z Mengusoviec, ktorý sa stal päťnásobným majstrom Československa v tomto športe.
Vytrvalostné jazdenie, často nazývané aj Endurance, je extrémne náročný šport vyžadujúci nielen výbornú a dlhodobú prípravu koňa, ale aj jeho jazdca. Zároveň je to práca celého tímu ľudí, bez ktorého sa jazdecká dvojica na trati nezaobíde.

Preteky majú rôzne stupne obtiažnosti. Závisí to predovšetkým od dĺžky trate, ktorá môže mať od 40 km až do 160 km. Vo vyšších stupňoch obtiažnosti patrí medzi najnáročnejšie jazdecké športy. Je však pravdou, že
aj napriek svojej náročnosti je jednou z najkrajších jazdeckých disciplín. Ide o výnimočné spojenie koňa, jazdca a prirodzeného prostredia vo voľnej prírode.

Počas celého preteku sa mimoriadne dbá na to, aby nebolo ohrozené zdravie koňa. Na trati sa po daných okruhoch pravidelne vykonáva veterinárna kontrola. V prípade, že veterinár usúdi, že by zdravie koňa mohlo byť ohrozené, obmedzí pokračovanie súťažnej dvojice.

Alexander Nálepka, Tajomník preteku Majstrovstvá sveta vo vytrvalostnom jazdení mladých koní

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*