Prípravy na Medzinárodný maratón mieru sú v plnom prúde!

90. výročie založenia Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach predstavuje významný míľnik vo vývoji maratónskeho behu nielen na Slovensku, ale zároveň patrí medzi športové podujatia celosvetovým významom. Najstarší maratón v Európe tak v tomto roku prináša okrem samotného behu aj retrospektívu za predošlými ročníkmi prostredníctvom sprievodného programu a upomienkových predmetov pripravených špeciálne pre túto príležitosť. V predvečer podujatia čaká na všetkých pretekárov aj divákov podujatie Biela Noc, ktorá predstavuje súčasné svetelné umenie s neopakovateľnou atmosférou.

Organizátori Košického maratónu si v rámci osláv pripravili zaujímavé novinky, ktoré oslovia nielen samotných pretekárov, ale aj širokú verejnosť. Deň pred oficiálnym otvorením 90. ročníka maratónskeho behu, 4. októbra, sa odohrá galavečer s názvom „Košický maratón 1924 – 2014“. Presne po 40 rokoch od svojho prvého behu v Košiciach navštívi Medzinárodný maratón mieru rekordman Ron Hill, ktorý pobeží záverečný kilometer juniorskej štafety pomenovanej po tomto legendárnom bežcovi. V prípravnej fáze je nová jubilejná kniha, ktorá mapuje vývoj Košického maratónu s doteraz neuverejnenými informáciami. Pre všetkých filatelistov bude tradične vytlačená výročná poštová známka s originálnym dizajnom. Čo sa týka ďalších zbierkových predmetov, Kremnická mincovňa vyrazí pamätnú euromincu s motívom Medzinárodného maratónu mieru.

Tento rok sa pobeží celkovo 10 disciplín medzi ktoré patrí klasický maratón, polmaratón, či štafeta, tak aj netradičné formy ako 20 kilometrový okruh pre inline korčuliarov, firemný beh alebo univerzitný beh. Organizátori pripravujú od roku 1989 okruhy aj pre telesne postihnutých športovcov v kategórii tzv. handbiking a vozíčkari. Ak sa spomenie Medzinárodný maratón mieru, neznamená to len beh na dlhé trate. Toto podujatie predstavuje ideálny štart aj pre začiatočníkov, ktorí si chcú vyskúšať atmosféru výnimočných bežeckých pretekov v podobe minimaratónu o celkovej dĺžke 4,2 kilometra.

Projekt Woman Friendly Marathon pokračuje ako súčasť Košického maratónu aj v tomto roku a podporiť sa ho rozhodla aj svetoznáma nórska bežkyňa Ingrid Kristiansen. Vo svojom pozdrave vyjadrila podporu všetkým ženám, ktoré sa rozhodli aktívne zapojiť do projektu a rozšíriť tak počet žien štartujúcich v preteku.

O tom, že Medzinárodný maratón mieru je medzi športovcami aj verejnosťou populárny svedčia aj údaje z minulých ročníkov. V predchádzajúcom roku bol zaznamenaný rekordný záujem zo strany športovcov, kedy boli organizátori nútení obmedziť registráciu už 5 týždňov pred samotným štartom. Celkovo sa tohto podujatia zúčastnilo takmer 9500 bežcov z 53 krajín sveta. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa záujemcovia zaregistrovali čo najskôr a predišli tak podobnej situácii.

4. októbra, teda v predvečer maratónskeho behu sa navyše organizuje 5. ročník Bielej Noci, ktorá presvieti noc pred samotným oficiálnym otvorením Medzinárodného maratónu mieru. Svetelné inštalácie umiestnené vo verejnom priestore mesta Košice tak vytvoria pôsobivú atmosféru a príjemne naladia všetkých účastníkov na športovú udalosť roka!

maraton_1

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*