Skôr, ako si začnete vyberať bicykel, zamyslite sa, aký druh cyklistiky vás vlastne láka. Podľa toho sa nechajte nasmerovať k danému typu bicykla. Cestný, horský, trekový či mestský bicykel, každý z nich má svoje špecifiká. Prečítajte si, ktorý z nich sa najviac zhoduje s vašimi predstavami o ideálnom bicykli.
Výber bicykla prispôsobte svojim požiadavkám
Bicyklovanie má veľa podôb. Podľa toho, na čo a do akého terénu chcete bicykel, si môžete vybrať napríklad z nasledovných typov:
- Bicykel na chudnutie alebo cvičenie – ak chcete schudnúť alebo sa jednoducho len viac hýbať, pravdepodobne bude pre vás najvhodnejší cestný alebo hybridný bicykel. Ženy, ktoré športovali už predtým, môžu siahnuť po cestnom bicykli. Ak s cvičením ešte len začínate, odporúčame skôr hybridný bicykel.
- Bicykel na dochádzanie do práce -na dochádzanie do práce môžete používať prakticky akýkoľvek druh bicykla, avšak najlepšou voľbou bude mestský alebo cestný bicykel. Ak sa nechcete veľmi zapotiť, skvelou voľbou bude elektrobicykel.
- Bicykel na výlety do prírody – na lesné chodníčky je ideálny horský alebo trekový bicykel. Horský bicykel si vyberte, ak chcete jazdiť predovšetkým po horských cestičkách a trekový bicykel v prípade, že plánujete brázdiť poľné cesty.
- Bicyklovanie s deťmi – na bicyklovanie so svojimi ratolesťami si vyberte klasický bicykel s tradičným rámom, V-brzdami a rýchloupínacími osami. Vyhnite sa výberu bicykla s odpružením, kotúčovými brzdami alebo priečnymi osami, pretože všetky tieto prvky komplikujú montáž zariadení na prepravu detí.
Cestné bicykle sú ideálne na dlhé vzdialenosti
Cestné bicykle najlepšie spoznáte podľa zahnutých riadidiel a tenkých pneumatík. Riadidlá zahnuté smerom dozadu sú zvyčajne veľmi ľahké a pomáhajú jazdcovi nastaviť sa do aerodynamickej polohy. Vďaka ľahkému rámu je tento typ bicykla mimoriadne vhodný aj na použitie na pretekoch, na turistiku, kondičné jazdy, jazdy na dlhé vzdialenosti a tiež každodenné dochádzanie do práce.
Veľké, tenké pneumatiky umožňujú hladkú jazdu po rôznych terénoch s takmer nulovou námahou. Ak vám záleží na rýchlosti, rozmanitých možnostiach polohy rúk a jazdných pozícií, ako aj efektívnom prenose energie do pohonu bicykla vpred, cestný bicykel je pre vás tou najlepšou voľbou.
Výhody: Ľahké, rýchle, vhodné na dlhé vzdialenosti.
Nevýhody: Nie sú vhodné na jazdu v teréne, zahnuté riadidlá môžu byť pre niektorých jazdcov nepohodlné.
Do náročnejšieho terénu si vyberte horský bicykel
Horské bicykle vynikajú vylepšenými brzdovými systémami a tlmiacimi prvkami, ktoré si ľahko poradia aj s výraznejšími nerovnosťami, kameňmi, poľnými cestami, koreňmi či koľajami. Sú určené na zvládanie strmšieho terénu, preto disponujú 26-palcovými alebo 29-palcovými širokými pneumatikami, vďaka ktorým ľahko zdolajú prekážky i štrkovitý terén.
Pozostávajú z robustných komponentov a rámov, plochých riadidiel a odpruženia, vďaka čomu pomáhajú cyklistom pri zdolávaní skalnatých horských kopcov. Môžete na nich jazdiť aj po poľných cestách a spravidla majú odpruženie buď len na prednej alebo na prednej aj zadnej vidlici. Majú hrubé pneumatiky s výraznými drážkami na udržanie trakcie v teréne.
Výhody: Môžu ísť prakticky kamkoľvek.
Nevýhody: Ťažší ako cestný bicykel, pomalý na chodníku.
Trekingové bicykle spájajú viaceré výhody
Trekingový bicykel je kombináciou cestného a horského bicykla. Má pneumatiky prispôsobené na rôzny terén, spevnený aj poľný. Vyznačuje sa vzpriamenou konštrukciou a rovnými riadidlami.
Je vhodný pre tých, ktorí sa chcú začať venovať cyklistike alebo tých, ktorí chcú jazdiť na bicykli kvôli kondícii či chudnutiu. Je optimálny na kratšie, nenáročné jazdy s možnosťou sedieť vo vzpriamenej polohe.
Pri výbere hybridného bicykla si treba dať pozor na to, aby ste hľadali ľahký bicykel, nakoľko mnohé sú až príliš ťažké.
Výhody: Vzpriamená geometria, pneumatiky, ktoré môžu jazdiť po ceste i po štrku.
Nevýhody: Nie je vhodný na náročnejšiu cestnú, ani horskú cyklistiku.