Liptovské droby sa stali značkou regiónu

Liptovské droby sa stali značkou regiónu

Liptovské droby majú po piatich rokoch očakávania potvrdenú svoju jedinečnosť Európskou komisiou. Chránené zemepisné označenie získal jednotný recept, v ktorom hrá hlavnú úlohu pomletá zmes zemiakov, škvariek a korenín natlačená do bravčového čreva. Myšlienka získať ochrannú známku skrsla v roku 2015 na Švábkafeste práve primátorovi Jánovi Blcháčovi.„Popravde sme trošku závideli Skalici ich Skalický trdelník a na tomto tradičnom zemiakovom podujatí Švábkafest sme sa začali zamýšľať nad tým, či by sme našli špecifický regionálny produkt, ktorý je vyrábaný len v Liptove. Parenice a syry sú síce známe, ale vyrábajú sa hocikde na Slovensku. Preto sme sa rozhodli, že náš región bude prezentovať tradičná špecialita, ktorá je typická len preň a navyše výborne chutí,“ priblížil vznik myšlienky získať ochrannú známku práve pre Liptovské droby primátor Blcháč, ktorý následne inicioval vytvorenie občianskeho združenia pre gastronomickú špecialitu.

Proces od drobu k známke bol zdĺhavý

Získaniu ochrannej známky predchádzal dlhodobý úradný proces. Registráciu Občianskeho združenia Liptovské droby potvrdilo Ministerstvo vnútra SR v roku 2016. Nasledovali práce v teréne. „Zbierali sme recepty a pristúpili sme k zjednoteniu receptúry, keďže droby sa vyrábajú vo viacerých obciach od Stankovian až po Važec a aj v rámci jednotlivých obcí existujú odtienky v použitých ingredienciách,“ vysvetlil  primátor a dodal, že už na sklonkuroka 2015 požiadal hoteliera a publicistu Štefana Packu, aby začal s prípravnými prácami na založenie obľúbenej špeciality Liptova. „Na príprave dokumentov pre zabezpečenie ochrannej známky spolupracoval aktívne aj Úrad priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici. Žiadosti sme odoslali Európskej komisii, ktorá ju zverejnila v úradnom vestníku EÚ, na základe čoho ju mohli pripomienkovať členské krajiny únie. Nasledoval zdĺhavý proces vyčkávania na pripomienky v zmysle platnej európskej legislatívy,“ priblížil Štefan Packa, predseda Občianskeho združenia Liptovské droby.

Od prvého marca pod známkou 

Liptovské droby sú dodnes obľúbené v domácnostiach, sú však aj neoddeliteľnou súčasťou pochutnávania si na jarmokoch či na Švábkafeste. „Veľmi podobným jedlom ako liptovské droby sú šialence. Plnka je rovnaká, ale plnia sa do baraních čriev. Sú teda tenšie a špirálovo zatočené,“ vysvetlil Packa.Po kontrole Štátnou potravinárskou inšpekciou budú môcť výrobcovia ochrannú známku používať od 1. marca 2021. Na Liptove máme dvoch výrobcov liptovských drobov, v Ružomberku a v Beňadikovej. Títo budú vyrábať tradičnú špecialitu podľa jednotného receptu s pridelenou ochrannou známkou.Liptovské droby sú vhodné na samostatnú konzumáciu, ale sú aj vhodnou prílohou k mäsu. Konzumujú sa tiež s kapustou, výborne chutia s čalamádou či nakladanými uhorkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *