Fyzik a lekár Jan Ferdinand Hertod z Todtenfeldu prvý opísal Vincentku

Písomná zmienka o existencii luhačovických minerálnych vôd má 350 rokov

Mimoriadne zaujímavú a miestami aj dramatickú históriu má za sebou minerálna voda Vincentka vyvierajúca v Luhačoviciach. V tomto roku uplynie 350 rokov odvtedy, čo sa objavil písomný dôkaz o blahodarných účinkoch tejto svetoznámej minerálnej vody. Zaslúžil sa o to český Nemec Jan (Johann) Ferdinand Hertod z Todtenfeldu (1645–1724). Vincentke, a.s. sa podarilo získať do vlastníctva jeden vzácny výtlačok Hertodovej správy.

Hovorí riaditeľ Vincentky, a. s., Jan Šumšal: ,,Prvá písomná zmienka o existencii luhačovických minerálnych vôd pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, člena Akadémie prírodovedcov Svätej ríše rímskej a fyzikusa kráľovského mesta Brna. V roku 1669 vydal v Brne písomnú správu TARTARO-MASTIX MORAVIAE (Korbáč Moravský na usadeninu) o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej kúry a jej úspešné výsledky. Ako reakciu na Hertodovo pojednanie nechal gróf Ondrej Serenyi upraviť hlavný prameň na úpätí veľkej Kamennej (dnes Vincentka).“

Dodáva, že prvú podrobnú chemickú analýzu zloženia vody vykonal v práci Liečivé pramene rakúskej monarchie viedenský profesor chémie a lekár Heinrich Johann von Crantz. Preukázal, že luhačovické minerálne vody sú 3-krát viac mineralizované, než v tom čase v Rakúsku najuznávanejšou minerálna voda Selterská.

Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. História kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha až do roku 1590. Samotný prameň bol upravený okolo roku 1680, vtedy sa mu hovorilo Hlavný prameň. V roku 1789 bol nad prameňom vybudovaný murovaný pavilón, ktorý mal podobu kaplnky uzavretej mrežou. Na prednej stene bol nápis: „Chorému k úteche, zdravému k potešeniu.“

200 rokov tradície vo fľašiach, alebo ako Vincentka dobyla cisársku Viedeň

Minerálka bola zdrojom obživy tunajších občanov (volali ich vodáci), ktorí ju vozili na rôzne miesta do Rakúska a Uhorska spočiatku v drevených sudoch, neskôr v hlinených nádobách. Od roku 1780 vozili luhačovickú minerálku Vincentku až do Viedne, kde išla na odbyt v reštauráciách, vinárňach, kaviarňach a lekárňach. Podávali ju aj na cisárskom dvore.

Správy o blahodarných účinkoch luhačovických vôd sa rozniesli po okolí a tak v nasledujúcich rokoch začali prichádzať do Luhačovíc prví hostia. V tej dobe bola liečba vykonávaná iba pitnou kúrou. Procedúry prírodnými minerálnymi kúpeľmi sa začali v roku 1790, kedy boli vybudované prvé drevené kúpeľne s kabínami.

,,História predaja Vincentky vo fľašiach má takmer 200 rokov a siaha až do roku 1820. Pri výstavbe novej kolonády bola v rokoch 1947 – 1948 postavená súčasná hala Vincentka. Prameň je zvedený k pôsobivo upravenej fontáne a k výdajnému pultu, kde je možné ho ohrievať. Po druhej svetovej vojne vznikla nová plniareň za kolonádou a v roku 1976 bola zmodernizovaná. V roku bola 1993 plniareň sprivatizovaná, ale po troch rokoch činnosť ukončila a prevádzky boli uzavreté. Súčasný vlastník – akciová spoločnosť Vincentka plniareň znova postavila na nohy a vrátila minerálke výsadné postavenie, aké jej právom patrí,“ konštatoval J. Šumšal.

Za účelom kúpy a obnovenia prevádzky plniarne Vincentky v Luhačoviciach bola založená v závere roka 1997 akciová spoločnosť LIEČIVÉ VODY a. s. so sídlom v Luhačoviciach. Od 1. 4. 2008 sa spoločnosť LIEČIVÉ VODY a. s. premenovala na Vincentka a. s. Spoločnosť odvtedy trvale investuje do modernizácie prevádzky aj do rozšírenia kapacít na  výrobu nových doplnkových výrobkov produktového radu Vincentka, využívajúcich liečivé účinky a jedinečné chemické zloženie tejto minerálnej vody.

Ekologické výrobky a  bohatý sortiment

Vincentka, a.s., je rýdzo česká rodinná firma, ktorá čo najlepšie využíva najnovšie technológie a udržuje si tú najvyššiu kvalitu a ekologickú prevádzku. Pracuje vytrvalo na rozširovaní portfólia výrobkov z Vincentky i získavaní nových trhov. Spolupracuje pritom  aj s občanmi Luhačovíc a ich regionálnymi zástupcami. Firma je šetrná aj k prírode. Jej  produkt je čisto prírodný a ekologický a takou je i  prevádzka. Vincentku zásadne balia do tmavého skla, ktoré je plne recyklovateľne.

Vincentka je špecifická prírodná liečivá minerálna voda, pôvodom morská a  pochádzajúca z treťohôr. V súčasnosti sa plní do fliaš z prameňa s názvom Nová Vincentka. Tentodruhý prameň má podobné zloženie ako pôvodný (hlavný), ale vďaka výdatnosti 30 litrov za minútu je od roku 1991 využívaný ako zdroj pre fľaškovanie a plnený do fliaš. Vrt je hlboký 35 metrov a pochádza z roku 1988. V roku 2018 Vincentka naplnila a predala  

5 037 000 fliaš, z ktorých časť sa exportuje na Slovensko, Cyprus, do Ruska, Číny, Estónska, Južnej Kórey, Rakúska, Ukrajinu a USA.

Vincentka aj časť jej produktov sú sezónnymi výrobkami. Jesenné a zimné obdobie je priaznivé, naopak v jarných a letných mesiacoch dopyt výrazne klesá. Tieto výkyvy sa firma snaží eliminovať výrobou a ponukou doplnkových výrobkov (nosové spreje, pastilky, hydratačné krémy, zubné pasty, preplachovacie roztoky), ktorých predaj dnes predstavuje takmer 40% podiel z celkového obratu. Vincentka je veľmi účinná okrem iného pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri poruchách látkovej výmeny, vredových ochoreniach žalúdka či pri diabete.

Viac informácií je na www.vincentka.cz.

Zdroj: tlačová správa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *