Ceny za medzinárodné univerzálne zásielky sa od 1.9.2018 upravia

Slovenská pošta od 1. 9. 2018 pristupuje k úprave taríf pre medzinárodné zásielky. Táto úprava nadväzuje na už schválenú úpravu taríf, ktorá je platná od 1. 1. 2018 a dotkne sa doporučených a poistených listových zásielok, a tiež niektorých druhov listov a balíkov.

Ambíciou Slovenskej pošty bolo čo najviac minimalizovať negatívny dosah na zákazníkov. Prax za uplynulé mesiace však ukázala, že ceny za zásielky v mnohých prípadoch nepokrývajú ani náklady Slovenskej pošty a je potrebné ich korigovať. Predtým sa ceny za medzinárodné zásielky nemenili až deväť rokov – tarifa bola naposledy komplexne upravená v roku 2009.

Aktuálna úprava tak nastavuje tarify na výšku, ktorá výrazný rast nákladov zohľadňuje. Ide predovšetkým o náklady súvisiace s tzv. terminálnymi poplatkami (odmeny zahraničným poštám za doručenie zásielok) a dopravou, ale aj o interné náklady Slovenskej pošty.

Slovenská pošta tiež porovnala ceny najvyužívanejších kategórií medzinárodných zásielok s poštovými podnikmi v okolitých krajinách (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko). Z výsledkov vyplýva, že väčšina sadzieb Slovenskej pošty patrí medzi najnižšie, a zostane to tak aj po zmene od 1. septembra. Zákazníkom, ktorí podajú zásielku cez ePodací hárok, navyše Slovenská pošta poskytne zľavu. Pri doporučených a poistených listoch klienti ušetria 0,10 eura a v prípade balíkov až 0,20 eura.

Cenu za zásielku si zákazníci jednoducho preveria na https://cennik.posta.sk/. Stačí si vybrať cieľovú krajinu, zadať kategóriu zásielky a uviesť prípadné doplnkové služby (dobierka, poistenie) či špeciálny obsah zásielky. Cenník bude taktiež dostupný na všetkých poštách v rámci Slovenska.

Zdroj: tlačová správa, Slovenská pošta
Foto: ilustračné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *