Operácia očných viečok známa neznáma

Iste ste už niečo počuli o operácii očných viečok. Najčastejšie ju bulvárne médiá spájajú s hercami a herečkami vyššieho rangu. Máte tak možnosť vidieť na obrázkoch v časopisoch, ako sa zmení tvár človeka po operačnom výkone. Niekedy si poviete, ako ten, či onen človek omladol a inokedy prehodíte niečo o tom, že to zato ani nestálo.

Lenže málokto z nás si uvedomuje, že operácia očných viečok, odborne tiež nazývaná blefaroplastika, nie je len zákrokom čisto kozmetického charakteru. Celkový dojem z výrazu tváre je síce jedna vec, no to, čím si musí prejsť človek s poklesnutými očnými viečkami druhá. Strata periférneho videnia, zvýšená únava a s ňou spojené bolesti hlavy, je len malý výpočet starostí, ktoré vás môžu sprevádzať pri tomto neduhu.

Je treba si uvedomiť, že pokožka na tvári je oveľa jemnejšia, než kdekoľvek inde a v okolí očí je dokonca najjemnejšia. Udáva sa, že asi pätnásťkrát z celkového priemeru. Preto aj starne vplyvom veku, genetiky, zemskej gravitácie, fajčenia a slnečného žiarenia oveľa rýchlejšie. Inak povedané, stráca na svojej pevnosti a pružnosti. V dôsledku starnutia, takto ochabnutá pokožka prekrýva oči, vytvára na ne a ich okolie tlak, čo môže spôsobovať aj rôzne iné problémy spojené so zrakom. Viac o tejto problematike sa dočítate v článkoch venovaným chorobám oka spôsobených starnutím, kedže táto problematika nie je predmetom tohoto článku. Z čisto pohľadu estetiky tak spôsobuje neprirodzený vzhľad tváre. Akoby vaše oči boli neustále takpovediac nevyspaté, poblednuté, bez lesku.

Nebojte sa operačného zákroku, pomôže vám

Preto, aby sa tieto viditeľné javy eliminovali, alebo aspoň obmedzili, je treba nadbytočnú pokožku a podkožný tuk odstrániť, a tým tak znovu navodiť vašim očiam a celkovo vašej tvári pôvodný vzhľad. Tento možno nastoliť invazívnou, operačnou cestou, vrámci ktorej sa upravujú horné i dolné očné viečka. Z horných sa odstraňuje prebytočná koža a z tých dolných prípadne aj nadbytočný tuk. Pravdaže, spôsobov, ako vhodne prinavrátiť vašim viečkam pôvodný tvar a funkciu je veľa, vždy závisí od konkrétneho človeka. Dajú sa teda aplikovať rôzne operačné postupy.

Samotný operačný zákrok, vlastne jeho dĺžka, vždy tak záleží od konkrétneho pacienta, lekára, aplikovanej techniky a od toho, či sa upravujú horné, alebo dolné viečka. Horným sa lekár a jeho tím venuje približne jednu hodinu a nad tými dolnými strávia aj dvojnásobok uvedeného času. Neľakajte sa však, jeho dĺžka sa vám možno môže zdať príliš dlhá, ale celý operačný výkon prebieha pri lokálnej anestéze. Akurát vpich anestecickej látky na príslušné miesta sú na malý moment nepríjemnou záležitosťou v dôsledku zvýšenej citlivosti partií okolo očí.

Niekedy stačí jemnejší prístup k vašim očiam

Ono, nie vždy sa musia takéto problémy riešiť výhradne operačným zákrokom. Častokrát je dostačujúce využitie lasera, peelingu a rôznych iných neinvazívnych postupov. Alebo sa pri predoperačnom vyšetrením ukáže, že síce vzniknutý problém sa musí riešiť operačne, no nie práve v oblasti očných viečok. Napríklad, príde človek s pevným zámerom dať si operovať očné viečka a nakoniec výjde z estetického pracoviska s upraveným obočím, alebo čelom. Preto sa problém poklesnutých viečok dá upraviť aj úpravou iných tvárových, resp. hlavových partií.

Keby sme mali byť trošku konkrétni, tak mimo ráznych operačných zákrokov, kedy prichádza na rad skalpel, lekári využívajú botulotoxín na vypojenie nejakých konkrétnych skupín svalov. V dôsledku aplikácie takejto látky človek nedokáže mraštiť čelo a vplývať tak aj na partie pod ním, a teda aj na očné viečka. Okrem botulotoxínu sa vo veľkej  miere využíva aj kyselina hyalurónová na vyhladenie jemných vrások. Ako sme teda povedali, veľakrát stačí oveľa miernejší zákrok a človek odchádza z kliniky viac než spokojný.

Ľudí v zrelom veku trápia problémy s očami najviac

Taktiež záleží, kto príde so žiadosťou, aby sa pomohlo jeho očiam. Je pravdou, že očné viečka si chcú dať upraviť najmä ľudia v zrelom, produktívnom veku, kedy sú oči a oblasť okolo nich už ako keby unavené. A taktiež stojí za zmienku fakt, že ženy sú častejšími pacientkami než muži. Totižto, koža ženy je tenšia, jemnejšia, a má menej elastických vlákien, a preto má skôr náchylnosť na zmenu jej štruktúr.

Je zaujímavé, že napriek tomu, že ide v úvodzovkách iba o operáciu očných viečok a priľahlých partií, lekár pri vstupnom vyšetrení dokáže analyzovať kontrolou očí aj prípadné iné zdravotné neduhy, napríklad ochorenie štítnej žľazy, pôsobenie vnútroočného tlaku, a pod. Z týchto zistení tak niekedy vyvstávajú mnohé dilemy, či sa má ten, či onen človek podrobiť iba úprave očných viečok. Ale treba si nakoniec povedať, že odhalenie aj iných zdravotných ťažkostí je tiež určitým benefitom.

Dodržujte pooperačné odporúčania lekárov

Treba si pripomenúť fakt, že každý operačný výkon prináša isté riziká, najmä prílišné krvácania a infekcie. Prvé riziko, alebo komplikácia, tak s tou sa viac menej ráta. Preto sa  vyskytujú pooperačné hematómy, ktoré sa ale časom normálne vstrebú do organizmu. V tom druhom prípade sa preventívne môžu nasadiť antibiotiká, ak existujú podozrenia na dlhotrvajúce hojenie operačnej rany.  Po operácii je potrebné, aby človek nevykonával fyzické namáhavé činnosti, ktoré zvyšujú vnútroočný tlak, nemal by sa predkláňať, zdvíhať ťažké bremená a samozrejme vyhýbať sa stresom. Rovnako, v noci sa odporúča ležať na chrbáte, najlepšie s podloženými krížmi. Poloha na boku je nevhodná.

Koľko bude trvať takýto, pre vás, nepríjemný stav? Opuchy zmiznú v priebehu pár dní, stehy sa zvyčajne vyberajú po piatich dňoch a celkový návrat do pôvodného stavu sa odhaduje tak do šiestich mesiacov, kedy by už nemalo vidieť žiadne stopy po zákroku. V niektorých prípadoch sa musí operačný zákrok opakovať, aby sa dosiahol požadovaný stav.  Aj po zdarnom konci sa však pacient musí vyvarovať nesprávnemu životného štýlu, nezdravého prejedania sa, skončiť s fajčením a pitím nadmerného množstva alkoholu, chrániť sa pred silným slnkom a používať krémy s ochranným faktorom. Rovnako si treba dopriať optimálnu dĺžku spánku a vyhýbať sa stresovým situáciám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *