Deti môžu vďaka Slovenskej pošte opäť písať Ježiškovi

Tajné želania, predstavy o vysnívaných darčekoch, kresbičky či pozdravy môžu deti zo Slovenska i zahraničia aj v tomto roku vďaka Slovenskej pošte posielať Ježiškovi. V poradí 19. ročník obľúbeného projektu Vianočná pošta v piatok 10. novembra v Rajeckej Lesnej slávnostne otvorili generálny riaditeľ Slovenskej pošty Róbert Gálik a Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky, ktorá je hlavným partnerom podujatia.

Cieľom Vianočnej pošty je nielen šíriť dobré posolstvá, ale aj podporovať tradície vo forme klasickej listovej korešpondencie. Za obdobie fungovania projektu prišlo na adresu „999 99 Ježiško“ do Rajeckej Lesnej, kde má Ježiško oficiálnu poštovú schránku, takmer 1,7 milióna želaní a kresbičiek od detí z celého sveta. Vlani dostal Ježiško najviac listov a pohľadníc zo Slovenska, no písali mu aj deti z Taiwanu, Číny, Česka, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Poľska a z ďalších krajín. Výnimkou neboli ani pozdravy z Bahrajnu, Namíbie či Thajska.

Deti najčastejšie Ježiškovi posielajú zoznam darčekov, ktoré by si chceli nájsť pod vianočným stromčekom – u dievčat v minulom roku viedli hračky, kozmetika a oblečenie; chlapci si najviac želali hračky, školské potreby, hudobné nástroje či rozprávkové knihy, pričom časté želania sa týkali živého zvieratka. „Mám obrovskú radosť z toho, že medzi listami a pohľadnicami sú aj také, ktorých obsahom sú nemateriálne želania. Či už ide o úspech v škole a dobré známky, veľa snehu, alebo priania, aby rodina bola na Vianoce spolu – práve takáto korešpondencia zosobňuje pravé hodnoty Vianoc,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej pošty Róbert Gálik.

Deti môžu svoje pozdravy Ježiškovi posielať na špeciálnych pohľadniciach z limitovanej edície, ktoré budú od 46. týždňa bezplatne dostupné na každej pošte, ale aj prostredníctvom klasických listov. Všetkým deťom, ktoré uvedú aj svoju spiatočnú adresu, Ježiško pošle odpoveď – nielen v slovenčine, ale aj v angličtine či v Braillovom písme – a pribalí aj malý darček. V tomto roku dostal Ježiško prvý list už 22. apríla z Taiwanu; zo Slovenska už začiatkom septembra písal Dominik z Košíc, ktorý si pod stromček želal lego, počítačové hry, mobilný telefón a peniaze. Celkovo doteraz na Ježiškovu adresu prišlo viac ako 200 listov, z toho viac ako 120 zo Slovenska a zvyšok zo zahraničia (Taiwan, Hong Kong, Česká republika, Bielorusko, Nemecko, Japonsko).

Súčasťou slávnostného otvorenia aktuálneho ročníka Vianočnej pošty bude inaugurácia špeciálnej vianočnej poštovej známky v Bazilike Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej. Tohtoročným „krstným otcom“ novej známky je minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Motívom známky je tradične detská kresba vybraná spomedzi kresieb, ktoré deti v predchádzajúcom roku posielali Ježiškovi. Na známke je vyobrazený veselý snehuliak od Barbory Ďuríkovej;  autorkou domčeka so snehuliakom na FDC je Sofia Tadanaiová a predlohu anjelika na FDC pečiatku nakreslila Viktória Csábiová. Všetky tri dievčatá sú zo Základnej školy na Rozmarínovej ulici v Komárne.

Aj v tomto roku môžu deti spoločne s listami Ježiškovi posielať kresby – najkrajšia, ktorú zvolí odborná porota, bude námetom budúcoročnej vianočnej známky. Dôležité je, aby deti svoje kresby posielali na samostatnom hárku papiera. Posledným dňom na odoslanie listu či pohľadnice Ježiškovi je 23. december. Listy či pohľadnice s nalepenou poštovou známkou je možné odovzdať na každej pošte či vhodiť do ktorejkoľvek poštovej schránky. Okrem toho budú pripravené aj špeciálne vianočné poštové schránky v bratislavskom nákupnom centre Eurovea (od 18. novembra) alebo v Rodinnej pobočke Poštovej banky v Pezinku (od 16. novembra).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *