Rastiete spolu s firmou? Moderný životný štýl prináša do firiem nové nefinančné benefity

Súčasní zamestnávatelia sú nútení do veľkej miery prispôsobovať sa rýchlej modernej dobe a potrebám ľudí v 21. storočí. Práca je neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu a súkromie sa s prácou v mnohých oblastiach prelína. Niektoré zamestnanecké benefity sa snažia búrať stereotypné vnímanie pracoviska a dodávajú zamestnancom garanciu výhod a pohodlia.

Medzinárodný platový portál Paylab sa rozhodol zmapovať trendy v oblasti súčasných nefinančných benefitov. Prečítajte si, čo vo firmách momentálne letí! Niektoré výhody už zamestnanci berú ako samozrejmosť ako napríklad nápoje, či čerstvé ovocie na pracovisku, o mobile a notebooku aj na súkromné účely ani nehovoriac. Niektoré sú však naozaj také, ktoré znižujú fluktuáciu a vďaka ktorým sa zamestnanci posúvajú ďalej, pretože ich do veľkej miery motivujú lepšie si manažovať čas, viac športovať, relaxovať a vzdelávať sa. Nefinančné benefity prinášajú mnohé výhody, pohodlie a úsmev, pretože ide o podporu a komfort v reálnom čase.

Vyvážené súkromie – vyvážená práca

Pracovné prostredie sa stáva viac nekonvenčné a je úplne bežné, že si pracovné telefonáty a emaily vieme vybaviť z kaviarne alebo detského ihriska. V poslednom období patria k najoceňovanejším benefitom work-life balance riešenia – teda flexibilná pracovná doba, práca z domu a preplatené sick days na zotavenie bez nutnosti navštíviť lekára. Určite každý zamestnanec uzná, že štandardný počet dovolenkových dní nestíha pokrývať všetko, čo by bežný človek rád za rok stihol. Keďže rastie potreba venovať sa naplno aj rodine, svojím koníčkom a záľubám, mimoriadne obľúbenými benefitmi je platené voľno navyše nad rámec zákona. V súčasnosti firmy bežne ponúkajú 2 až 5 bonusových dní dovolenky navyše, prípadne narodeninové voľnobonusové voľno pre novopečených oteckov.

Paylab zosumarizoval rozšírenosť rôznych nefinančných benefitov v krajinách strednej a východnej Európy, kde manažuje lokálne platové portály, vrátane slovenského portálu Platy.sk.

Pre zamestnancov, ktorí už majú vo firme viac odpracovaných rokov a sú pre firmu kľúčoví, poskytujú firmy individuálne benefity vo forme rôznych kompromisov.  Keď sa manažéri cítia vyhorení, firmy im ponúknu sabattical – teda dlhšie voľno, aby chytili nový dych a načerpali elán a energiu. Zaujímavá je tiež možnosť remote work – keď zamestnanec môže na určitý čas pracovať na diaľku a popri tom cestovať. Atraktívnou formou je aj takzvané workation – kde sa môže business trip prepojiť s aspektom dovolenky. Teda okrem vybavenia pracovných záležitostí má zamestnanec možnosť viac spoznať mesto, prípadne si so sebou vziať partnera ako doprovod.

Ďalšími zaujímavými benefitmi môže byť aj možnosť pracovať iba 4 dni do týždňa, či preplácanie služieb za výpomoc v domácnosti (upratovanie, opatrovanie seniorov, opatrovanie detí), ktoré ponúka napríklad portál domélia. Vo firmách sa tiež vyskytujú aj Volunteers hours – teda čas vyhradený pre dobrovoľnícku prácu alebo Pets hours – čas vyhradený na venčenie psa.

Niektorí zamestnávatelia majú zriadený Employee Assistance Program – kde svojim podriadeným ponúkajú poradenstvo pri pracovných, osobných, právnych a iných problémoch. Kandidátom zo vzdialenejších oblastí pri prijímaní ponúkajú aj  relocation bonus, ktorý im pomôže pokryť zvýšené náklady spojené s presťahovaním do mesta, kde ma spoločnosť svoje pôsobisko. Cez prázdniny, keď rodičia hľadajú zmysluplný program pre svoje deti, niektoré spoločnosti organizujú firemný detský tábor pre deti zamestnancov.

Zamestnanci rastú spolu s firmou

Ďalším veľmi hodnotným benefitom je vzdelávanie a stimul osobného rozvoja. Zamestnanci majú pocit, že sa neustále rozvíjajú a napredujú, čo je nesmierne dôležité najmä pre mladú generáciu. Firmy preplácajú zamestnancom odbornú literatúru, investujú do odborných konferencií, školení, interných workshopov. V medzinárodných firmách majú zamestnanci možnosť vycestovať na pracovné stáže do pobočiek v zahraničí. Niektoré spoločnosti majú vlastných firemných koučov, ktorí zamestnancov trénujú na soft and hard skills, prípadne ich mentorujú v osobnostnom rozvoji a cvičia s nimi techniky, ako si napriek stresu zachovávať vnútornú harmóniu a rovnováhu.

Healthcare, wellness and relax

Prečo by mali zamestnanci chodiť za službami, keď služby môžu prísť za zamestnancami? Napríklad masér, kozmetička, osobný tréner, výživový poradca, fyzioterapeut, chiropraktik, šéfkuchár, či lekár špecialista? Firmy prispievajú zamestnancom na športové a kultúrne aktivity, podporujú ich pri zakladaní športových tímov, dávajú im pravidelne vyšetrovať zrak. A čo tak víkendový relax vo firemnom apartmánovom dome alebo chate niekde v turisticky atraktívnej lokalite?

Populácia zamestnancov navyše starne, preto je potrebné myslieť na ich zdravie a prevenciu už teraz. Firmy prispievajú na nadštandardnú lekársku starostlivosť, modernú diagnostikuprogramy second opinion, kedy zamestnancom umožňujú získať vyjadrenie aj druhého špecialistu k pálčivému zdravotnému problému. Niektorí zamestnávatelia idú ešte ďalej – napríklad zamestnankyne Facebooku majú možnosť dať si zmraziť svoje vajíčka, vyhnúť sa tak tlaku biologických hodín a odsunúť rodičovstvo na obdobie, keď na to budú mať správneho partnera.

Safe future benefits

Niektoré nefinančné benefity sa viažu na vzdialenú budúcnosť o operujú na pocite istoty a perspektívy, teda výhod, z ktorých bude zamestnanec benefitovať aj neskôr, keď to bude naozaj potrebovať. Ide najmä o príspevky na dôchodok, doplnkové zdravotné poistenie, životné poistenie a podobne. Zamestnanci v niektorých firmách si môžu kúpiť akcie a  využívať rôzne investičné programy.

Mnohým spoločnostiam je tiež blízka GREEN POLICY, preto zamestnancom umožňujú dochádzať do práce na bicykli, preplácajú im lístky na public transport a  tiež preplácajú veľkú časť nákladov na kúpu bicyklov a ekologických spotrebičov do domácnosti, ako to robí napríklad Swiss Re.

Nefinančné benefity sú tiež prostriedkom, ako reálne vytvárať a komunikovať firemnú kultúru a uvádzať firemné hodnoty do praxe. Zamestnanci, ako aj ich blízki, vnímajú vďaka skvelým zážitkom z firemných benefitov aj brand svojho zamestnávateľa v pozitívnejšom svetle a stávajú sa jeho vernými advokátmi. Zamestnávatelia tiež takýmto spôsobom investujú do lojality svojich podriadených, pretože aj vďaka príležitostiam, ktoré nefinančné benefity prinášajú, sa budujú a utužujú vzťahy a väzby medzi zamestnancami. Dobrým príkladom sú napríklad rôzne firemné akcie a podujatia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *