Vzdelávanie, mobil na súkromné účely, zdravotné poistenie, flexibilná pracovná doba. O tieto pracovné benefity majú Slováci najväčší záujem

Aké benefity prilákajú nových a udržia súčasných zamestnancov? Každý piaty zamestnanec na Slovensku tvrdí, že má zdarma k dispozícii nápoje na pracovisku. Firmy poskytujú už aj „zdravé benefity,“ v podobe ovocia, dovolenky navyše či podpory športových aktivít. O tom, že benefity sú aj o kreativite a nápade, svedčia slovenskí zamestnávatelia, ktorí začínajú poskytovať aj netradičné benefity: narodeninové voľno, masáž, sabattical či kuchára vo firme. Zamestnanci v zahraničí majú k dispozícii dokonca deň voľna v práci, a to každý druhý piatok. O aké benefity však majú zamestnanci najväčší záujem?

Aj zamestnanecké benefity môžu byť jedným z kritérií, na základe ktorých sa ľudia rozhodujú pri výbere novej práce. Tento fakt si dnes už firmy dobre uvedomujú a snažia sa širšou škálou benefitov prilákať nových ľudí do svojich firiem. Zároveň sú aj dobrou motiváciou, ktorou je možné udržať si svojich zamestnancov. Na portáli Platy.sk si môžete bezplatne porovnať svoj plat, ale aj zistiť, aké benefity majú ľudia v iných firmách. Za posledný rok využilo túto možnosť už vyše 65 000 respondentov.

Každý piaty zamestnanec na Slovensku má zdarma k dispozícii nápoje na pracovisku

Okrem finančných benefitov firmy poskytujú svojim zamestnancom aj rôzne nefinančné zamestnanecké výhody. Medzi tie, ktoré majú Slováci k dispozícii najčastejšie, môžeme zaradiť firemné akcie, nápoje, ktoré firma poskytuje zamestnancom zadarmo, vzdelávanie zamestnancov, flexibilný pracovný čas, ale aj rôzne zamestnanecké zľavy. Až 32% zamestnancov však tvrdí, že v práci nemá žiadny benefit. Oproti predchádzajúcim rokom sa zvýšil podiel zamestnancov, ktorým firmy ako benefit zorganizovali firemné akcie a znížil podiel príspevkov na dôchodkové sporenie.

Platy1

Zdroj: Platy.sk

Zdravé benefity, ktoré poskytujú aj slovenskí zamestnávatelia: ovocie, dovolenka navyše, šport

Zdravie človeka je považované za kľúčové. V benefitnom systéme niektorých slovenských firiem zohrávajú dôležitú rolu aj zdravé benefity. Ide najmä o dovolenku navyše, flexibilný pracovný čas, nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, ovocie na pracovisku zadarmo či preplácanie športových aktivít  zamestnancom.

O aké benefity majú zamestnanci najväčší záujem?

Voľba zamestnancov by bola pri výbere benefitov podľa vlastných predstáv jasná. Ak by si Slováci mohli vybrať, aký benefit by v práci uvítali, bolo by to vzdelávanie, mobilný telefón na súkromné účely, zdravotné poistenie, jazykové vzdelávanie či nápoje na pracovisku zadarmo.

platy2

Zdroj: Platy.sk

Netradičné benefity sú o nápade. Narodeninové voľno, masáž, sabattical či kuchár vo firme?

Na Slovensku sa nájdu spoločnosti, ktoré sa môžu pochváliť aj menej tradičnými benefitmi. Tie častokrát nezávisia od výšky rozpočtu, ale skôr od dobrého nápadu, kreativity a výnimočnosti,” uviedol Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Platy.sk.

Medzi netradičné benefity, ktoré dnes už poskytujú niektorí zamestnávatelia, patrí: kuchár vo firme, narodeninové voľno,príspevok na jasle či škôlku pre dieťa zamestnanca, voľno na venčenie psa alebo sabattical, počas ktorého má kľúčový zamestnanec väčší priestor na regeneráciu aj mimo dovolenkových dní. V ďalších firmách majú zamestnanci počas pracovnej doby dokonca k dispozícii kozmetiku, masáž alebo môžu zrelaxovať v oddychovej miestnosti.

V zahraničí majú zamestnanci k dispozícii benefit „každý druhý piatok- deň voľna v práci“

V zahraničí niektoré firmy poskytujú aj takzvané „Yay Days“, a teda voľné platené dni, ktoré môžu zamestnanci využiť na obľúbené aktivity, prípadne niekoľko platených dní pre dobrovoľníctvo. Rovnako benefit „Fridays off“, s ktorým si môžete užívať každý druhý piatok deň voľna. Ďalšie firmy zase poskytujú napríklad skipasy a „snow days“ na zimnú lyžovačku, 6-týždňovú platenú dovolenku pre nových oteckov alebo podporu zelenej dopravy do práce, kedy firma platí zamestnancom za príchody do práce na bicykli, kolobežke a MHD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *