Košickej premiéry filmu Piata loď v Kine Úsmev sa zúčastnia aj tvorcovia filmu

V piatok, 17.3., čaká filmových nadšencov v Kine Úsmev nabitý program, súvisiaci s premiérou slovenského filmu Piata loď, ktorý vo februári získal ako vôbec prvý film v slovenskej histórii cenu Kryštálového medveďa na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale.

Premiéry v Kine Úsmev sa zúčastní režisérka Iveta Grófová, herečka Katarína Kamencová a herec Matúš Bačišin. Od 17:30 bude v kine prebiehať verejné čítanie, diskusia a autogramiáda autorky Moniky Kompaníkovej, ktorá napísala knižnú predlohu. Kníkupectvo Artforum Košice bude zároveň na mieste predávať knihy Piata loď. Po premiére, ktorá je naplánovaná na 19:00 bude s režisérkou a hercami diskusia.

 

Tvorcovia filmu už absolvovali turné po celom Slovensku, počas ktorého prebehli diskusie k filmu a ukážky videí z natáčania: „Myslím si, že je dôležité, aby sa aj ľudia mimo Bratislavy dozvedeli o knihe aj filme Piata loď a formát diskusií je jeden z pokusov, ako k tomu môžem takto tesne pred premiérou aj osobne prispieť.“ povedala režisérka Iveta Grófová.
Film Piata loď vznikol na motívy úspešného rovnomenného románu slovenskej autorky Moniky Kompaníkovej, ktorá získala ocenenie v najprestížnejšej literárnej súťaži u nás Anasoft litera 2011. Vo februári vydalo Artforum reedíciu knihy, jej nová podoba nespočíva len v novom prebale s filmovým vizuálom. „Nové vydanie knihy som využila na to, aby som opravila chyby, ktoré mi ušli pri prvom vydaní, niekde som upravila štylistiku a vymazala pasáže, ktoré sa zbytočne opakovali. Knihu som na rôznych podujatiach znovu a znovu čítala a niektoré pasáže, či slovné spojenia ma veľmi iritovali,“ povedala autorka Monika Kompaníková a zároveň dodala, že film je samostatná svojbytná jednotka a kniha tiež. „Podstatný bol pre mňa čas – ubehlo niekoľko rokov, od textu už mám odstup, ktorý som pri prvom vydaní nemala, mám viac skúseností, ktoré som vtedy nemala,“ dodala. Spisovateľka bola súčasťou delegácie k filmu PIATA LOĎ na medzinárodnom festivale Berlinale a po návrate povedala, že film videla už niekoľkokrát a vždy ju zase vtiahol, „je to emocionálne veľmi silný film,“ uzavrela.

Film rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať. Scenáristi dali preto filmu podtitul „Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé a každé mesto môže mať na chvíľu more.“

Hlavnú postavu filmu, malú Jarku, si zahrala vtedy len desaťročná Vanessa Szamuhelová z Bratislavy. Jej kamaráta Kristiána stvárnil Matúš Bačišin z Vranova nad Topľou, Jarkinu mamu hrá mladá speváčka z Košíc Katarína Kamencová a jej mamu stvárnila česká herečka Johanna Tesařová. Za kamerou filmu Piata loď stála mladá kameramanka Denisa Buranová, ktorá spolu s režisérkou dala snímke výrazný výtvarný charakter.

Slovensko-český film mal svetovú premiéru na áčkovom Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 12. februára 2017 kde získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších ako je samotné obecentsvo filmov sekcie Generation, sa vyjadrila o filme slovami: „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili“.

Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prinesie distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe – Media a Bratislavský samosprávny kraj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *