Kedy sa budú môcť pôrodné asistentky starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach aj na Slovensku?

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek víta aktivity europoslankyne Jany Žitňanskej, ktorá oslovila ministra zdravotníctva Tomáša Druckera s návrhom na zvýšenie individuálnej starostlivosti pôrodných asistentiek o rodičky, ako aj rozhodnutie zdravotnej poisťovne UNION, ktorá sa ako prvá rozhodla uzatvárať zmluvy s pôrodnými asistentkami.

Máme zle nastavený celý systém starostlivosti o ženu a novorodencov založený na filozofii, že tehotenstvo je choroba. Naše ženy nemajú možnosť, aby sa o nich a o ich dieťa po prepustení z pôrodnice starala ich pôrodná asistentka, pretože také pôrodné asistentky ani dnes nemáme. Systém je nastavený na lekársku starostlivosť, nepraje pôrodným asistentkám, nepraje podpore materských kompetencií,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a. s tým, pôrodné asistentky vedia byť nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť aj starostlivosť o ženu a novorodenca po prepustení z nemocnice. Podľa prezidentky SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a. v každej z krajín Európskej únie pôrodné asistentky môžu vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu, zdravotné poisťovne im ju aj v plnom rozsahu preplácajú, len na Slovensku to nefunguje napriek tomu, že na to pôrodné asistentky dlhodobo upozorňujú. „Pôrodným asistentkám v žiadnom prípade nejde o to, aby sme nahradili gynekológov či pediatrov, chcú sa len starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach tak, ako to rodičky požadujú,“ uviedla prezidentka SK SaPA Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.

Na základe kompetencií pôrodnej asistencie, ktoré sú dané vyhláškou MZ SR č. 364/2005 Z.z. pôrodná asistentka môže poskytovať samostatne predkoncepčnú a prenatálnu starostlivosť, starostlivosť počas pôrodu a starostlivosť po pôrode ženám aj ich deťom. Žiaľ, pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je ich autonómia v rozhodovaní a uplatňovanie kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená. Ako uviedla viceprezidentka SK SaPA pre pôrodné asistentky PhDr. Adriana Nemčoková, dipl. p. a., je potrebné vykonávanie samostatnej praxe na základe licencie a následne začlenenie do minimálnej siete poskytovateľov. „Víziou pôrodnej starostlivosti na Slovensku je pôrodná asistentka ako samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v pôrodnej asistencii. Pôrodné asistentky sa musia spoločensky, politicky a profesionálne prezentovať, aby boli schopné intenzívne prinášať zmeny, zlepšovať sa vo vzdelávaní a praxi a poskytovať tak služby verejnosti a základným objektom pôrodnej asistencie – žene, dieťaťu, rodine,“ zdôrazňuje viceprezidentka SK SaPA pre pôrodné asistentky PhDr. Adriana Nemčoková, dipl. p. a.
Podľa členky Rady pôrodných asistentiek SK SaPA PhDr. Drahomíri Korpovej na Slovensku stúpa záujem tehotných žien a šestonedieľok o poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôrodnou asistentkou v domácom prostredí. Pôrodné asistentky sú pripravené poskytovať starostlivosť o tehotné ženy na úrovni, ktorú dnešné mladé, moderné ženy a ich rodiny očakávajú. Vo svojej činnosti sú však obmedzované, pretože súčasná legislatíva zahŕňa koncepciu a rozsah praxe pôrodných asistentiek, tie však nie sú v dostatočnom rozsahu premietnuté do katalógu zdravotných výkonov a zdravotné poisťovne, okrem ZP UNION, neuzatvárajú zmluvy s pôrodnými asistentkami. „Pôrodné asistentky pri svojich návštevách tehotných žien a šestonedieľok vedia rozpoznať príznaky patologických stavov a odporučiť včas návštevu lekára na ambulancii. Poskytujú ženám informácie, ako zvládať situácie súvisiace s náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ich činnosť je teda zároveň preventívna. Pomáha žene predísť, ale aj prekonať psychicky veľmi náročnú situáciu, akou je potrat alebo predčasný pôrod,“ hovorí členka Rady pôrodných asistentiek SK SaPA PhDr. Drahomíra Korpová.
V minulosti pôrodné asistentky pracovali v teréne. Starali sa o ženy počas tehotenstva i v šestonedelí. Boli v rodine vítané a očakávané, pretože mamičky potrebovali získať vedomosti a zručnosti spojené s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím, nevynímajúc dojčenie a starostlivosť o novorodenca. Svoju prax vykonávali vždy v spolupráci s gynekologickou a pediatrickou ambulanciou. „Mrzí ma, že naše ženy, ktoré majú svoje predstavy o pôrode, ich nevedia dostať v slovenských pôrodniciach, čo často krát končí pôrodom v blízkom pohraničí susedných českých, alebo rakúskych pôrodníc. Vyriešiť sa to nedá zo dňa na deň, ale určite je potrebné dostať pôrodné asistentky k ženám už počas tehotenstva, je potrebné podporovať kompetencie pôrodných asistentiek pri asistencii ženám pri normálnom pôrode a v popôrodnom období v starostlivosti o ženu a jej dieťatko doma,“ dodala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *