Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky pri Centre vedecko-technických informácií SR Vás pozýva na panelovú výstavu venovanú významnému slovenskému vynálezcovi Jánovi Bahýľovi. Výstava s názvom „Ján Bahýľ – slovenský konštruktér a vynálezca vrtuľníka“ bude po prvýkrát sprístupnená od 25. mája 2016 v priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave.

Panelovú výstavu sme pripravili pri príležitosti 160. výročia narodenia Jána Bahýľa. Cieľom výstavy je predstaviť velikána slovenskej vedy a výnimočného konštruktéra nielen v oblasti letectva a vojenskej techniky.

Výstava prezentuje život a dielo tohto významného slovenského rodáka, ktorý venoval svoj život skúmaniu letectva a vzduchoplavby. Využil svoj talent na kreslenie, a už počas vojenskej služby sa venoval návrhom technických vylepšení vojenskej techniky. Jeho najznámejším dielom je konštrukcia vrtule a neskôr vrtuľníka. Počas svojho života sa stal autorom sedemnástich patentov. Medzi jeho ďalšie úspešné návrhy patrí napríklad výťah na Bratislavský hrad, parný tank alebo patent na automatické spájanie vlakových súprav.

Pozývame Vás na výstavu, na ktorej sa môžete dozvedieť viac o jednom z významných konštruktérov pochádzajúcich zo Slovenska, konkrétne Zvolenskej Slatiny. Môžete si prezrieť niektoré z jeho nákresov a zistiť viac o jeho živote.

Výstavu „Ján Bahýľ – slovenský konštruktér a vynálezca vrtuľníka“ pripravilo Centrum vedecko-technických informácií SR v spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Viac informácií o výstave sa dozviete na stránke www.ncpvat.sk v sekcii Popularizačné aktivity – Výstavy.

bahyl

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *