Národná kriminálna agentúra v stredu (11.05.2016) zasahovala na východnom aj strednom Slovensku. Zadržala sedem osôb a zaistila veci v súvislosti s dokumentovaním daňovej trestnej činnosti. Štátnemu rozpočtu ňou mala byť spôsobená škoda viac ako 4,2 milióna eur, z ktorých sa podarilo zachrániť takmer 4 milióny.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry vykonali osem domových prehliadok a štyri prehliadky nebytových priestorov.  Zaistili účtovné doklady a počítačové údaje. Zaisťovanie dôkazov súviselo s dokumentovaním daňového podvodu v spolupráci s Finančnou správou.

Organizovaná skupina mala vytvoriť účelový reťazec obchodných spoločností s prepojením do zahraničia. Firmy mali predstierať obchodovanie so špeciálnymi farbami, solárnymi panelmi, hračkami, ale aj stavebným materiálom a obrábacími alebo výrobnými strojmi. Z deklarovaného predaja rôzneho tovaru uplatnili nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty, ktorý bol neoprávnený, a to vo výške viac ako 4,2 milióna eur (4.253.111,-), z ktorých sa daňovej kobre podarilo zachrániť takmer 4 milióny (3.962.087,-) a k ich vyplateniu nedošlo.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil zo zločinu daňového podvodu spolu až osem osôb, ktoré sú stíhané na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Obvinenie ďalších osôb nie je vylúčené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *