V Šaci PONÚKNEME PEVNOSŤ VAŠIM KOSTIAM – 20. 10. – Svetový deň osteoporózy

PONÚKNITE PEVNOSŤ SVOJIM KOSTIAM pod týmto názvom sa uskutoční tohtoročný Svetový deň osteoporózy na Slovensku. Spoločnosť pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) preto vyzvala všetky osteologické ambulancie, aby v utorok 20. októbra zorganizovali Deň otvorených dverí a ponúkli záujemcom a záujemkyniam vyšetrenia i informácie o tejto chorobe. Naše Osteocentrum v Šaci, pod vedením prednostky MUDr. Sone Tomkovej, PhD. bude v tento deň dopoludnia realizovať meranie hustoty kostí denzitometrom a informovať o možnostiach liečby aj prevencie.

2014 foto praca 3PODCEŇOVANÉ OCHORENIE

Osteoporóza je civilizačné ochorenie, ktorá sa prejavuje nízkou hustotou kostného tkaniva. Postihuje najmä ženy po menopauze, pričom podľa odhadov v Európe trpí touto chorobou asi 30 % zo všetkých postmenopauzálnych žien. Na Slovensku žije s osteoporózou asi 240- tisíc ľudí, ale len asi 30 % z nich je diagnostikovaných a len 18 % podstupuje liečbu. Približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi 6 až 8 % svetovej populácie.

Toto ochorenie sa často podceňuje a považuje sa za nevyhnutnú súčasť starnutia. Pritom vďaka liečbe a správnej životospráve sa dá jeho rozvoju zabrániť,“ vysvetľuje MUDr. Soňa Tomková, ktorá je zároveň podpredsedníčkou SOMOK-u. Osteoporóza je podľa odborníkov liečiteľné ochorenie, no väčšina pacientov sa začne liečiť až po utrpení zlomeniny.V šačianskom Osteocentre sa snažíme bojovať proti osteoporóze a upozorňovať na to, že prevencia je najlepším riešením, aby sme sa tomuto ochoreniu vyhli, resp. ho v čo najdlhšej možnej miere oddialili. Správna výživa, vrátane dostatočného príjmu vápnika, proteínov a vitamínu D, sú nevyhnutné pre vybudovanie a udržiavanie zdravého skeletu v každom veku.

ZAČAŤ SA MUSÍ UŽ V MATERINSKOM BRUŠKU

„Všetko sa totiž začína tam,“ hovorí Soňa Tomková. „Pokiaľ má matka slabú výživu, alebo nevhodné stravovanie počas tehotenstva, aj u dieťaťa sa vyvinie slabý skelet, čo je spojené s nižším vrcholom kostnej hmoty v dospelosti“. Následky sú potom jednoznačné, „hrozí vyššie riziko zlomenín v oblasti bedrového kĺbu. Dôležitá je aj správna strava v detstve. U detí a dospievajúcej mládeže by sa vďaka dostatočnému množstvu vitamínov a prísunu vápnika, mali rodičia snažiť dosiahnuť genetický potenciál maxima ich kostnej hmoty. Budovanie pevných kostí v detstve a v puberte vytvára totiž zásoby pre budúcnosť. V dospelosti by sme sa mali snažiť zabrániť predčasnému úbytku kostnej hmoty a udržiavať zdravý skelet. Primárnym cieľom u seniorov je prevencia a liečba osteoporózy, nie čakanie na zlomeninu.“

PONÚKNITE SVOJIM KOSTIAM

Zdroje vápnika: mlieko, jogurt, srvátka, syry, tvaroh, červená kapusta, biela kapusta, mrkva, ružičkový kel, kaleráb, zeler, cvikla, biela fazuľa, cesnak, kôpor, majorán, thymián, šalvia, rozmarín.

Zdroje magnézia: banány, marhule, morské ryby, morské riasy, strukoviny, orechy, mak, živočíšne bielkoviny, niektoré minerálne vody.

NELIEČENÁ OSTEOPORÓZA MÔŽE MAŤ VÁŽNE NÁSLEDKY

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, tým vzniká vysoké riziko zlomenín. Odborníci pritom varujú, že pokiaľ sa nedostatočne lieči a podceňuje, môže byť toto ochorenie smrteľné. „Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady,“ upozorňuje profesor Juraj Payer, predseda Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Pacientom môžu spôsobiť stratu pohyblivosti či dokonca smrť.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Úbytok na výske 3 cm, skoršia menopauza (pred 45. rokom), dlhotrvajúca glukokortikoidná liečba (3 mesiace a viac), tráviace ochorenia ako Crohnova choroba alebo celiakia, vrodená osteoporóza, reumatoidná artritída, primárny/sekundárny hypogonadizmus (nedostatočná sekrécia testosterónu semenníkmi) u mužov, podvýživa – BMI menej ako 19 kg/m2.

Nemocnica Košice – Šaca a. s. 1. súkromná nemocnica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *