Festival New Dance Days ukáže, ako sa tancuje báseň či fóbia

Od 11. do 14. septembra zažijú diváci v Kasárňach/Kulturparku dokonalý zrkadlový tanec, netradičné mechanické choreografie inšpirované básňami Michala Habaja či tanečné stvárnenie civilizačných chorôb a fóbií. Po úspešnom prvom ročníku festivalu New Dance Days pripraveného v rámci projektu EHMK 2013 sa do Košíc opäť vracia originálna pohybová tvorba súčasných umelcov zo Slovenska i zahraničia.

New Dance Days 2015

Festival koncipovaný ako bienále je jediný svojho druhu na východnom Slovensku. Vznikol z potreby podporiť vývoj súčasného tanca v Košiciach a jeho okolí a priniesť sem nové trendy i smery tanečného umenia, známe i menej známe osobnosti z oblasti slovenského a zahraničného tanečného sveta,“ vysvetľuje zámer New Dance Days Lucia Potokárová, ktorá festival dramaturgicky zastrešuje spolu so Zuzanou Pacákovou. V programe sa predstaví šesť tanečných skupín alebo jednotlivcov, medzi nimi i nemecká choreografka Anna Till či známa košická tanečná skupina Heeb.She. Medzi predstaveniami sa uskutočnia i tanečné workshopy určené pre verejnosť.

Program festivalu:

11. septembra o 18:00 hod. – Otváracie predstavenie festivalu – Anna Till – Where does it come from: Nemecká choreografka skúma rozdiel medzi obyčajným pohybom, ako je chôdza či mávanie, a tancom.

11. septembra o 19:00 hod. – Debris Company – Clear: Košická premiéra existenciálnej monodrámy bratislavského tanečného súboru o večnom spochybňovaní doplnená o ohnivý zrkadlový tanec dvoch tanečníčok a neskôr ich ohnivých sól.

12. septembra o 19:00 hod. – Heeb.She & Katarína Rampáčková – Ženy: Tanečná freska o životoch piatich úplne odlišných žien zo slávnych obrazov v podaní košického súboru.

13. septembra o 19:00 hod. – Divadlo Štúdia Tanca – Rozmanité teórie o Zemi: Banskobystrické tanečné štúdio zobrazuje s humorom, nadhľadom i kriticky rôzne civilizačné fóbie, ako úzkosť, vyhorenie, stres či klimatické zmeny.

14. septembra o 17:00 hod. – Bees-R a Jana Tereková – CREATION 2014: Tanečnice Jana Tereková a Eva Lacková stvárňujú vo svojom mechanickom tanci kyborgov v postapokalyptickom svete. Kritizujú tak snahu o dokonalosť a stratu jedinečnosti.

14. septembra o 19:00 hod. – Záverečné predstavenie festivalu – Petra Fornayová – Všetko, čo mám rada: Mladá Bratislavčanka vo svojom sólovom tanci skúma všetko, čo jej pomáha vyrovnať sa so svojimi problémami. Výsledkom je pútavé multimediálne dielo plné inšpiratívnych nápadov.

Bližšie informácie o programe nájdete na www.k13.sk.

Clear

Creation 2014

Rozmanité teórie o Zemi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *