Miloslav Dvorák – AKO TO VIDÍM

Prečo maľujem? Protipólom jeho početných pracovných aktivít je jeho umelecké zameranie, ktoré začal u seba postupne objavovať a rozvíjať. V mladosti som sledoval a často navštevoval insitných rezbárov a maliarov. Obdivoval som ich, čo všetko dokážu neškolovaní ľudia vytvoriť. Moje prvé kroky viedli k vyrezávaniu rôznych figúrok z lipového dreva, mal som pri tom  výborný pocit, cítil som  rozmery a vôňu dreva.  Drevené sošky som začal kolorovať, čo im dodávalo krásu, ale vzhľadom k môjmu temperamentu a pracovnej vyťaženosti sa mi to všetko zdalo pomalé, preto som si kúpil  olejové farby, plátna, štetce  a začal som maľovať svet mojimi očami. Vždy po maľovaní som cítil radosť, pokoj a pokoru, ale aj vyčerpanie, akoby som prebehol maratón. Nikdy som namaľované nekorigoval, lebo  to  prvé, čo som dal na plátno, vychádzalo  zo mňa.

Prečo vystavujem? Moju prvú výstavu som mal v Brne vo Fakultnej nemocnici sv. Anny, ku ktorej mi dopomohol môj priateľ pán prof. MUDr. Ivan Rektor CSc. z neurologickej kliniky. Od tej doby som vystavoval, vďaka  mojim  priateľom a vyznávačom umenia, na rôznych miestach doma a v zahraničí. Známi a náhodní návštevníci, často aj pacienti si radi pozrú ako sa mi darí, čo mám nové a kam smerujem. Na výstavách ma fascinuje vždy atmosféra celého podujatia, srdečnosť a schopnosť  podeliť sa o moje zážitky skryté v obrazoch. Za moje prvé kroky a usmernenia ďakujem akademickému maliarovi Štefanovi Filepovi z Košíc, ale aj mojim najbližším, ktorí ma v tejto činnosti podporujú.

MUDr. Miloslav Dvorák, PhD. Narodil sa 11.2.1954 v Nitre, maturoval na Strednej všeobecnej vzdelávacej škole a po jej ukončení študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pod jeho vedením sa Neurologické oddelenie v Levoči vyprofilovalo na pracovisko so zameraním na vertebrologickú problematiku s modernými diagnostickými a liečebnými postupmi ochorení driekovej a krčnej chrbtice. Od apríla 2007 pracuje ako primár na modernom Neurologickom oddelení v Spišskej Novej Vsi. Svoje poznatky odovzdával aj študentom Katolíckej univerzity, kde prednášal neurológiu.

Miesto konania: SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM, Hlavná 88, Košice Vernisáž výstavy: 13. 8. 2015 o 17.00 hod. Trvanie výstavy: 14.8.-6.9.2015 Usporiadatelia: MUDr. Miloslav Dvorák, PhD. , STM Košice

pozvanka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *