Oceliari podporia program osláv 60. výročia vzniku Detskej železnice

Detskú železnicu v Košiciach čaká prelomový rok a významné jubileum, počas ktorého chce upevniť dobrovoľnícku základňu mladých železničiarov, opraviť časť trate či zorganizovať niekoľko desiatok kultúrnych podujatí. Zlatým klincom celoročných osláv 60. výročia bude príchod historickej lokomotívy KRUTWIG. Aktivity nadšencov z Čermeľa aj v tomto roku podporí U. S. Steel Košice a Karpatská nadácia.

IMG_3871

Občianske združenie Detská železnica Košice získalo od oceliarskej spoločnosti aj v tomto roku finančnú podporu v rámci programu Spoločne pre región, ktorý pre spoločnosť U. S. Steel spravuje Karpatská nadácia. Grant použije najmä na prípravu programu a činnosť Klubu mladých železničiarov. Tí za tri roky pôsobenia na detskej železnici nadobudli zručnosti a skúsenosti, ktoré v tomto roku naplno využijú aj pri organizácii podujatí, komunikácii s verejnosťou, starostlivosti o cestujúcich či animačnej činnosti.

„Pripravujeme niekoľko významných aktivít a programov, ktoré by sme radi „zverili“ práve mladým dobrovoľníkom tak, aby sa upevnili v pracovných návykoch, zodpovednom rozhodovaní, možno až riadení, všetko pod dozorom dospelých,“ priblížil riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský.

Sezóna na železničke ešte nezačala, ale už teraz sa intenzívne pracuje na novinkách. „V týchto dňoch finišujeme s prípravou na výmenu starých podvalov na trati. Pripravujeme vozidlá na sezónu a v septembri nám pribudne unikátny parný rušeň KRUTWIG, ktorý práve rekonštruujú reštaurátori v Čechách. Je to počin, ktorý presiahne nielen hranice Košíc, regiónu, ale i Slovenska. Bude to jediný parný rušeň tohto typu, ktorý sa na Slovensku dochoval a prevádzkovať sa bude len v Košiciach,“ prezradil plány na tohtoročnú sezónu Ľ. Lehotský.

Oslavujte s nami

Košická detská historická železnica si v roku 2015 pripomína 60 rokov od svojho vzniku (1955). Patrila medzi prvú stálu detskú úzkorozchodnú železnicu v bývalom Československu, ktorej účelom bola príprava mládeže na službu pri „veľkej“ železnici.

Od úspešných rokov dospela koncom 80. rokov 20. storočia na pokraj zániku. Po zmene spoločenských pomerov od roku 1989 dostala novú šancu a postupne sa prepracovala na najnavštevovanejšiu atrakciu Košíc. Zachovaná ostala aj pôvodná myšlienka výchovy mladých ľudí k práci na železnici v podobe Klubu mladých železničiarov, ktorý vďaka OZ Detská železnica Košice úspešne funguje od roku 2012.

Zachovaný inventár železnice je z historického hľadiska veľmi významný. Doposiaľ je na trati prevádzkovaná najstaršia funkčná parná lokomotíva na Slovensku (U 36.003 vyrobená v roku 1884). Lokomotíva spolu so 7 vagónmi bola v roku 1993 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Dodnes zachovaný súbor vozidiel tvorí unikátnu zbierku s rozchodom 1000 mm, ojedinelú nie len na Slovensku, ale aj v celej Európe.

Rok 2015 sa na Detskej železnici ponesie v oslavnom duchu. Pripravili sme pre vás sériu podujatí, ktorých cieľom bude zviditeľnenie tejto jedinečnej technicko-kultúrnej atrakcie. Detská železnica má za sebou tri roky úspešného kreovania nového kultúrneho bodu v meste. Vozový park v tomto roku obohatí ďalšia parná lokomotíva – slovenský unikát- Krutwig.

DSC03202

mladi zelezniciari

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*