Rysy a ich príbuzní vo svete

Východoslovenské múzeum v Košiciach a Slovak Wildlife Society pozýva na výstavu Rysy a ich príbuzní vo svete, ktorá sa bude konať od 19. februára do 30. apríla 2015.

Rys ostrovid (Lynx lynx) – „tiger našich hôr“ je naša najväčšia mačkovitá šelma. Aj napriek svojej jedinečnosti nie je veľmi prebádaná a vidieť ju v prírode je skôr vzácnosťou. Vo svete má viaceré príbuzné druhy, viac známe a preskúmané. Mačkovité šelmy majú svoje charakteristické správanie a znaky. Všetky patria do skupiny ohrozených živočíchov, niektoré sú dokonca na pokraji vyhynutia. Aj rys ostrovid patrí na Slovensku medzi zákonom chránené druhy.

Výstava organizácie Slovak Wildlife Society je výsledkom výskumu rysa vo Veľkej Fatre a Štiavnických vrchoch a spolupráce na projekte, ktorý bol podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie a do ktorého sa zapojili slovenskí, švajčiarski a slovinskí odborníci.

Východoslovenské múzeum v Košiciach prináša výstavu o faktoch, zaujímavostiach a ekológii veľkých mačkovitých šeliem – „príbuzných“ rysa – Rysy a ich príbuzní vo svete. Nebudú chýbať majstrovské zábery zvierat priamo z voľnej prírody či nečakané momentky zachytené skrytou fotopascou v teréne.

Výstava taktiež prináša verejnosti možno nie veľmi známe fakty o reintrodukcii rysov v 70-tych rokoch minulého storočia, čo poukazuje na význam slovenských rysov aj pre iné európske krajiny. Súčasťou výstavy sú vzdelávacie programy predovšetkým pre školy.

Rysy a ich príbuzní vo sveteF

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*