Oslobodenie Košíc – ukážky bojov druhej svetovej vojny

Nezisková organizácia Zachráňme kaštieľ v Krásnej, n.o., ktorá prevádzkuje kaštieľ Krásna získala finančnú podporu v rámci dotačného programu Ministerstva kultúry SR pre projekt „Cesta k slobode a prebudenie v slobode“.

Zámerom projektu je zrealizovať a ukázať širokej verejnosti dôležité historické udalosti z obdobia druhej svetovej vojny oslobodenia Košíc a ich okolia jednotkami 18. armády, 4. ukrajinského frontu generála Petrova. Cieľom projektu je podporiť a dať do pozornosti významné nehmotné kultúrne dedičstvo, zvýšiť povedomie o historických udalostiach nadregionálneho významu pri príležitosti 70-teho výročia Slovenského národného povstania.

Ukážky bojov druhej svetovej vojny organizujeme spoločne s Klubom vojenskej histórie – Krasnogvardejci, mestom Košice a Ministerstvom obrany SR. Ukážky ťažkých zákopových bojov sa uskutočnia 13. septembra (sobota) od 13:00 hod. v Krásnej pri protipovodňovej hrádzi na Beniakovej ulici. Súčasťou bojov budú aj vzdušné súboje sovietskych a nemeckých historických lietadiel a pechotná operácia s ťažkými bojovými vozidlami a s originálnym tankom T 34, povedal Marek Kažimír, riaditeľ kaštieľa v Krásnej.

Parkovanie osobných motorových vozidiel je zabezpečené na vyhradených a vyznačených parkoviskách pri cirkevnej základnej škole, pri ulici Keldišovej a v lokalite pri Ukrajinskej ulici.

Záštitu nad podujatím – Oslobodenia Košíc prevzal primátor mesta Košice Richard Raši.

Projekt „Kaštieľ v Krásnej nad Hornádom – rekonštrukcia“ je implementovaný v rámci opatrenia 7.1 prioritnej osi 7 „Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013″, Regionálneho operačného programu a je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 80,75% z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 14,25% zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“

oslobodenie-kosic

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*