Rozdiel medzi platmi mužov a žien je v priemere 22%

Na trhu práce sa nájdu aj odvetvia a pracovné pozície, ktoré sa dajú označiť za typicky mužské a typicky ženské. Najväčší podiel mužov je u uchádzačov v oblasti stavebníctva, elektrotechniky a strojárstva, zatiaľ čo ženy sa zaujímajú o prácu v školstve, textilnom priemysle i zdravotníctve. Ženy zarábajú mesačne v priemere o 239 eur v hrubom menej ako muži, pričom rozdiel v ich platoch tvorí pri niektorých pozíciách aj viac ako tretinu. Na trhu práce sú však aj pozície, kde ženy zarobia viac ako muži.

Slovenské firmy v úvode roka 2016 naberali nových zamestnancov intenzívnejšie ako kedykoľvek od roku 2008. Pracovné ponuky v porovnaní s minulým rokom v úvode roka výrazne rástli. Vo februári pribudlo na portáli Profesia.sk18 901 nových pracovných ponúk, ktoré priniesli 28% medziročný nárast.

Odvetvia a pozície, kde je najväčší podiel uchádzačov mužov a žien

Spomedzi niekoľkých tisícok pracovných ponúk sú aj odvetvia a pozície, o ktoré sa pri hľadaní práce zaujímajú viac muži a pri niektorých viac ženy. Najväčší podiel mužov chce pracovať v oblasti stavebníctva a realít, elektrotechnike a energetike, ale tiež strojárstve a automobilovom priemysle. Na rozdiel od mužov, ženy si oveľa viac hľadajú prácu v oblasti školstva, textilnom a odevnom priemysle, zdravotníctve, ale aj v administratíve a ľudských zdrojoch.

tabulka_c1

Na trhu práce sa nájdu aj pozície, ktoré sa dajú označiť za typicky mužské a typicky ženské. Profesie murár, elektrikár, strojný zámočník, klampiar a elektrotechnický inžinier môžeme zaradiť medzi povolania typické pre mužov, pretože takmer všetci uchádzači hlásiaci sa na tieto pozície sú práve muži. Najväčší podiel uchádzačiek sme zaznamenali na pozíciách: učiteľ materskej školy, šička, zdravotná sestra, sekretárka a mzdová účtovníčka.

tabulka_c2

Ženy zarábajú v hrubom v priemere o 239 eur mesačne menej ako muži

Priemerný hrubý mesačný plat mužov podľa portálu Platy.sk tvorí 1 068 eur, pričom ženy v priemere zarobia o 239 eur menej, ich priemerná mzda tvorí 829 eur. V prípade, že žena pracuje na rovnakej pozícii ako muž, zarobí o 7%. menej. Ženy očakávajú nižšie zárobky, už keď na pracovný trh vstupujú. Kým muži očakávajú že ich nástupný plat by mohol byť vo výške 891 eur v hrubom, ženy si predstavujú nástupný plat vo výške 740 eur v hrubom.

„Ako vidíme, ženy uprednostňuje prácu v odvetviach a na pozíciách, kde sú platy nižšie a aj to je dôvod, prečo vo všeobecnosti ženy zarábajú o 22% menej ako muži“, dopĺňa Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk.

tabulka_c3

Rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami tvorí pri niektorých pozíciách viac ako tretinu

Najvypuklejší rozdiel medzi platom  mužov a žien, ak pracujú na rovnakej pozícii, je v prípade šéfkuchára, kde muž v priemere zarobí 1 303 eur mesačne, no žena len 747 eur mesačne. Rozdiel v ich platoch tvorí 43%. „Je iné pracovať ako šéfkuchár v 4-hviezdičkovom hoteli a iné požiadavky sa kladú na šéfkuchára v lokálnej malej reštaurácii“, vysvetľuje Dravecký. Výrazné platové rozdiely v prospech mužov sú tiež na pozíciách prevádzkový manažér, vedúci obchodnej skupiny, kuchár a finančný agent, pričom rozdiely medzi ich platmi sú takmer tretinové.

tabulka_c4

Na pozícií realitný maklér zarobia ženy o 304 eur v hrubom viac ako muži

Profesie, kde sú platy žien o niečo vyššie ako platy mužov, nájdeme v stavebníctve a realitách, informačných technológiách, farmaceutickom priemysle, výrobe a ekonomike. Ako realitné maklérky zarobia ženy 1 324 eur mesačne, muži o 304 eur menej. Ich priemerný mesačný plat je 1 020 eur.

tabulka_c5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *