Cenia si Slovenky svoj život na menej ako muži?

Prieskum ukázal, že ženy aj muži sa v rovnakej miere cítia byť dostatočne chránení svojimi poistkami. Zo štatistík NN Životnej poisťovne však vyplýva, že priemerné sumy životného poistenia žien sú až o štvrtinu nižšie. Nežnejšie pohlavie sa pritom oveľa viac obáva vážnych chorôb, aj keď im štatisticky hrozia výrazne menej. O uzatvorení životného poistenia uvažujú ženy v období, keď sa im narodí dieťa.

Podľa Demografického atlasu SR je priemerný vek žien pri sobáši 29 rokov a v približne rovnakom veku sa im aj rodí prvé dieťa. Muži sa ženia priemerne vo veku 31 rokov. Štatistiky NN Životnej poisťovne ukazujú, že zhruba v tomto veku si muži aj ženy najčastejšie uzatvárajú životné poistenie. „Najmä narodenie dieťaťa je silným momentom, v ktorom si mladí ľudia uvedomujú, že už nie sú zodpovední len sami za seba. Poistenie je pre nich nástroj ako zabezpečiť svojich blízkych pred nepriazňou osudu,“ hovorí Jiří Čapek, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne.

Ženy majú pocit menšej kontroly nad financiami

Tohtoročný prieskum GfK pre spoločnosť NN ukázal, že v niektorých finančných otázkach sa muži a ženy na Slovensku nelíšia: zhruba v rovnakej miere majú presnú predstavu o výške svojho účtu v banke, ako aj o pravidelných výdavkoch. Obe pohlavia pred väčšími výdavkami podobne zvažujú, či si ich môžu dovoliť. Zároveň si v podobnej miere myslia, že sú dostatočne chránení poistením.

Na druhej strane sa ženy častejšie ako muži obávajú, či dokážu vyjsť zo svojho príjmu a finančné rozhodnutia ich mnohokrát stresujú. Keď nájdu vhodný finančný produkt, ďalej už nehľadajú, na rozdiel od mužov, ktorí deklarujú, že si ohľadom financií zháňajú veľa informácií a rozhodnutia robia na základe porovnaní. Až 36 % žien sa prikláňa k názoru, že svoju finančnú budúcnosť nemá pod kontrolou, zatiaľ čo takýchto mužov je len 26 %.

Vážia si ženy život menej?

Napriek tomu, že ženy aj muži deklarujú v rovnakej miere, že sa cítia dostatočne chránení svojím poistením, v praxi sa ich životné poistky líšia. Kým priemerná poistná suma muža v NN Životnej poisťovni je 6 400 eur, ženy sa poisťujú v priemere len na 4 900 eur, čo je o štvrtinu menej. „Nedá sa však povedať, že by si ženy svoj život vážili menej. Rozdiel v poistných sumách sa skôr dá pripísať rozdielnym priemerným mzdám mužov a žien – teda tomu, akú časť svojho príjmu môžu vyčleniť na poistenie,“ hovorí J. Čapek. Podľa Štruktúry miezd, ktorú zverejnil Štatistický úrad SR, zarábali v roku 2014 muži v priemere mesačne 1 085 eur v hrubom. No priemerná hrubá mzda žien bola 834 eur, čo je o 23 % menej.

Viac sa obávajú vážnych ochorení

Rozdielny prístup pohlaví badať aj na voliteľných pripoisteniach. Muži si skôr pripúšťajú riziko zranení a najčastejšie preto volia úrazové pripoistenie a poistenie pre prípad invalidity. Ženy sa viac ako úrazu obávajú vážnych ochorení a najčastejšie volia pripoistenie pre prípad kritických chorôb, ktoré zahŕňa aj typicky ženské ochorenia, ako je rakovina krčka maternice či rakovina prsníkov v počiatočnom štádiu. A to i napriek tomu, že najfrekventovanejšie kritické choroby, ako  rakovina či kardiovaskulárne ochorenia sa u žien vyskytujú výrazne menej ako u mužov.

Zdroj: Medzinárodnú štúdiu „Your Financial Future Scale“ realizovala agentúra GfK pre NN v roku 2016. Prieskum sa realizoval na vzorke 602 respondentov, reprezentatívnej vzhľadom na dospelú populáciu SR vo veku 18 – 65 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *