Zimná dovolenka bez cestovného poistenia vás môže stáť tisíce EUR, varuje AXA

Hory, slniečko a lyže – to je predstava pohodovej zimnej dovolenky. Bez kvalitného cestovného poistenia sa však z dovolenky môže stať nočná mora, ktorá miesto príjemných spomienok prinesie tisícové dlhy. Iba v Alpách sa pri lyžovaní zrania ročne stovky Slovákov. Pritom len základné ošetrenie môže stáť stovky až tisíce eur. Rozhodne sa nespoliehajte na modrú kartičku k všeobecnému poisteniu. Stačí trocha smoly a kvôli „obyčajnej“ zlomenine ruky na zjazdovke sa môžu náklady spojené s prevozom vrtuľníkom a niekoľkým dňom v nemocnici vyšplhať na desiatky tisíc eur, ktoré vám bez dobre zvoleného poistenia nikto nepreplatí. Cestovné poistenie sa dá pritom uzatvoriť už v priebehu pár minút, napríklad aj cez internet.

Mýtus modrej kartičky

Bez cestovného poistenia riskujeme nielen svoje peňaženky, ale hlavne zdravie. Veľa Slovákov to robí nevedomky a domnieva sa, že ich v zahraničí zaručene ochráni klasický modrý Európsky preukaz poistenca. „Keď po nich následne zdravotnícke strediská, ktoré preukaz neuznajú vymáhajú plné náklady, alebo v lepšom prípade iba 20 % spoluúčasť, nestačia sa ľudia bez cestovného poistenia čudovať,“ uvádza Karel Žyla, manažér externej komunikácie AXA pre ČR a Slovensko. Vhodne zvolené cestovné poistenie by preto malo byť pri každej ceste samozrejmosťou. „Mnohí sa tiež spoliehajú aj na cestovné poistenie poskytované ako bonus k platobným kartám. U tých však bývajú štandardom veľmi nízke limity plnenia. V prípade úrazu tak môžu po návrate domov čakať vysoké dodatočné platby,“ dodáva Karel Žyla.

Dôležitý je dostatočný rozsah poistenia

Pri uzatváraní cestovného poistenia netreba podceňovať váhu dostatočného krytia rizík. Dôležité je vyhodnotiť si, aké riziká počas cesty do konkrétnej krajiny môžu človeku hroziť a tomu prispôsobiť výšku krytia či voľbu pripoistenia. „Najtypickejším zimným úrazom sú zlomeniny končatín, ak k nim však dôjde v zahraničí, zdravotné úkony vyjdú niekoľkonásobne drahšie, ako na Slovensku,“ hovorí Karel Žyla. Cenu ovplyvňuje i štát, v ktorom k úrazu dôjde. Zatiaľ čo v Taliansku vyjde ošetrenie zlomeniny približne na 3 000 eur, vo Francúzsku sa čiastka približuje skôr k štyrom tisícom.

Na zimnej dovolenke nie sú žiaľ výnimkou ani prípady, kedy klient pri páde zraní, alebo spôsobí, hoc aj drobnú, škodu tretej osobe. Preto je dôležité dohliadnuť, aby cestovné poistenie obsahovalo poistenie zodpovednosti a poistenie právnej ochrany. Náklady na vysporiadanie a právne kroky niekedy narastú aj na stovky tisíc eur. Uzatvoriť treba poistenie s dostatočne vysokými limitmi.

Grog na zahriatie vás môže vyjsť draho

Máte premrznuté ruky a v nohách niekoľko hodín na lyžiach. Horúci grog alebo talianske „bombardino“ pri zjazdovke sa vám zdá, ako vynikajúci nápad. Málokto však vie, že požitie alkoholu môže ovplyvniť poistné krytie. Ak ste si dali šálku na zahriatie, pred návratom na zjazdovku si dajte radšej načas. Pokiaľ sa dokáže súvislosť medzi vzniknutou škodou a požitím alkoholu, môže byť poistné plnenie krátené, ale aj celkom vylúčené.

Asistenčné služby sú na linke 24/7

Častou chybou poistených je snaha situáciu riešiť na vlastnú päsť. Nemali by ste však mať zbytočné ambície a v prípade úrazu, alebo inej poistnej udalosti vždy kontaktujte najskôr asistenčnú službu. Tá vám, pomôže nielen so zaistením lekárskej starostlivosti, ale poradí vám so všetkými formálnymi krokmi. „Čím skôr klient kontaktuje asistenčnú službu, tým väčšia je šanca, že sa poisťovni podarí uhradiť mu akékoľvek vzniknuté náklady,“ uzatvára Karel Žyla zo spoločnosti AXA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *