Mesta a obce môžu byť čistejšie vďaka podzemným kontajnerom

Recyklácia odpadov a ich triedenie na plasty, kovy, sklo (farebné a biele) a papier je dnes štandardom, ktorý musia dodržiavať všetky mestá a obce. Starostlivosť o pestrofarebné kontajnery však môže byť finančne náročná a ich pravidelné vyprázdňovanie, údržba a upratovanie okolo nich si vyžaduje správnu logistiku aj pracovnú silu navyše.

Rozbité sklo z plných kontajnerov či vytŕčajúce kúsky kovov sú tiež bezpečnostným rizikom, na ktoré občania radi upozorňujú vedenie samospráv, starostov aj primátorov. Triediť sa však musí a to aj na miestach, kde je pravidelne vysypávanie kontajnerov problematické (historické centrá, úzke sídliskové uličky a pod.). Aktuálne 1100 litrové kontajnery sú často vnímané ako nevzhľadné veľké „bedne“. Čoskoro by ich mohli nahradiť veľkokapacitné podzemné kontajnery. Ich nákup je dotovaný prostriedkami z EÚ, prioritná os 4.1 (Podpora aktivít v oblasti separovaného zberu).

Podzemné kontajnery sa už dnes používajú v desiatkach miest po celom svete. Na Slovensku sme zatiaľ iba na začiatku. Mestám by sa mohli ich inštaláciou znížiť náklady na údržbu, odvoz odpadov a získali by dlhodobo udržateľné a estetické riešenie triedenia odpadov. Pochvaľovali by si ich aj obyvatelia, nové kontajnery sú pre nich nenáročné na používanie, priestor okolo nich je čistý a vkusný,“ vysvetľuje Ing. Tomáš Jarco, riaditeľ spoločnosti MEVA-SK, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom.

Najväčšou výhodou podzemných kontajnerov je to, že ich nevidíte. Ukrývajú sa pod vkusnou dlažbou a prezrádza ich len elegantný vhadzovací „stĺpik“ v rôznych prevedeniach. Ich objem sa pritom môže vyšplhať až na 5 m3, čo zodpovedá objemu piatich bežných kontajnerov. Vysypávajú sa teda len raz za dva až tri týždne, čo výrazne znižuje náklady obcí a miest potrebných na údržbu. Kontajnery sú vzduchotesné a odolné požiarom, bránia šíreniu zápachov aj vyberaniu odpadov a nedajú sa prevrátiť ani zničiť. Všetky fľaše, plechy aj papier teda zostanú presne tam, kde ich občania vyhodili – v odpadkovom koši.

Objem podzemného kontajnera je takmer päťkrát väčší, než objem bežného kontajnera.
Objem podzemného kontajnera je takmer päťkrát väčší, než objem bežného kontajnera.
Podzemný kontajner nevidieť. Na povrchu ostáva len estetický stĺpik.
Podzemný kontajner nevidieť. Na povrchu ostáva len šikovný stĺpik.
Podzemné kontajnery sú navyše estetické a prakticky nezničiteľné.
Podzemné kontajnery sú estetické a prakticky nezničiteľné.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *