Získali sme tretí ustanovujúci slovenský rekord

Dnes štartujúce výnimočné podujatie Karička – Tanec priateľov na Košickej Hlavnej ulici za tri roky svojho jestvovania získalo k trom významným oceneniam aj štvrté. Účastníci dosiahli ustanovujúci rekord – tentoraz O najväčší počet ľudí, ktorí sa naraz objali v ľudovom tanci karička. A práve dnes v Medzinárodný deň objatí. V takmer 60-tich kruhoch sa v tanci objalo 584 účastníkov. Medzi nimi mladí ľudia zo 14-tich stredných škôl z Košíc, Sečoviec, Michaloviec a Moldavy nad Bodovu ako aj 21 folklórnych súborov a ďalších priaznivcov, vr. zamestnancov Syrárne Bel Slovensko – výrobcu syra Karička. Abovská karička v choreografii Vlada Urbana, vedúceho FS Železiar, sa im dostávala pod kožu nacvičovaním viacero týždňov. Odštartovali ňou 34. ročník Cassovia Folfestu.

Už získané ocenenia:

2014 – Ustanovujúci slovenský rekord: Najväčší jeden kruh karičky. Do spoločného tancovania ľudového tanca v jednom kruhu sa zapojili 444 folkloristov a nefolkloristov. Za ideu Pre radosť dotykov a šantenie v kruhu priateľov a jej realizáciu organizátori získali prestížnej súťaži PROKOP 2014 druhé miesto v kategórii Najlepšie podujatie na Slovensku

2013 – Ustanovujúci slovenský rekord: Najväčšie hromadné tancovanie karičky. Do spoločného tancovania obľúbeného kruhového tanca sa zapojilo 965 účastníkov v 105 kruhoch.

Spomínané ocenenia potešia, no vzácnejšie je, že sebauvedomenie sa nefolkloristov aj takýmto radostným spôsobom inšpiruje aj ďalších:

  • Vo Svidníku pred niekoľkými dňami mnoho stoviek detí aj dospelých karičkou otvorili Slávnosti kultúry Rusínov a Ukrajincov Slovenska.

  • V Košiciach sa stretla dvadsiatka mladých žien rôznych profesií pri spriadaní nití pre našu krajinu a tancovali pri tom karičku.

  • Dnes prvý raz vďaka Marianne Svoreňovej, vedúcej FS Hanička z Košíc a nadšencov z pražského FS Šarvanci Abovskú karičku tancovalo aj viac ako 50 ľudí v Matke miest.

  • Novinkou bola i dnešná karička Špeciál – vo farebných sústredných kruhoch. 

Karičku – Tanec priateľov 2015 podporuje Syráreň Bel Slovensko, výrobca syra Karička, mesto Košice ako aj Košický samosprávny kraj so záštitou jeho predsedu Zdenka Trebuľu.

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*