Knižnica pre mládež v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach a Českým centrom v Bratislave aj tento rok ponúkne v rámci Dní českej kultúry program pre svojich malých čitateľov. Tí sa tentoraz môžu tešiť na klasickú bábkovú rozprávku O Zubejdě Solimánské v podaní súboru BOĎI Jaroměř z Boučkového divadla, ktorá sa odohrá 30. septembra 2014 o 8.00 hod. v priestoroch pobočky Litpark na Kukučínovej 2 v Košiciach.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Aj tento rok, tak ako po minulé sa snažíme v našej knižnici počas týchto dní sprostredkovať stretnutie s českou kultúrou. Tentoraz to bude prostredníctvom divadelného predstavenia českého bábkového súboru, ktoré u nás odohrá hru na motívy známej rozprávky Karla Čapka – O Zubejdě Solimánské. V nej sa deti dozvedia, čo vyliečilo chorú princeznú a ako jej pri tom pomáhal Gašparko, ale zároveň si budeme môcť vypočuť krásne pesničky a tiež uvidíme nádherné orientálne bábky z Boučkového bábkového, ktoré má za sebou naozaj bohatú tradíciu a ktorého prvé vystúpenia sa odohrali už niekedy okolo roku 1918.“

Boučkové bábkové divadlo, Jaroměř nesie meno po svojom zakladateľovi učiteľovi Rudolfovi Boučkovi. Jeho úplne prvá scéna sídlila v telocvični miestnej školy, kde sa už v roku 1918 konali prvé vystúpenia. V roku 1924 získal bábkový súbor samostatnú budovu, nepoužívaný záhradný domček, ktorý sa v roku 1928 po celkovej rekonštrukcii a dostavbe stal jednou z najstarších stálych bábkových scén v Európe. V týchto priestoroch divadlo sídli dodnes. Počas II. svetovej vojny bolo divadlo vykradnuté a zmizli takmer všetky bábky, dekorácie, rekvizity aj osvetlenie. Predpokladá sa, že vybavenie si odniesol nemecký zberateľ. K dovybaveniu divadla došlo až po skončení vojny.

Eka

Dni českej kultúry 1

Dni českej kultúry 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *