Autori Petr Bařinka a Michal Bôrik na svojich obrazoch skúmajú vzťah medzi trvaním a pamäťou. Na plátnach a fotografiách zachycujú obrazy, ktoré sa rodia v zábleskoch ich pamäti. Vernisáž výstavy sa uskutoční 2. októbra o 17:00 hod. vo Východoslovenskej galérii, Alžbetina 22. Výstava potrvá do 2. novembra.
Spoločnou spomienkou jedného českého a jedného slovenského autora je poväčšinou prostredie socialistickej moderny bývalého Československa 70-tych a začiatku 80-tych rokov. Socialistická moderna je obdobím ich detstva, ku ktorému sa vracajú. Na minulosť sa pozerajú spätne pohľadom dospelého a pozorujú v nej určité nehybné napätie. Vracajú sa k nej prostredníctvom detskej fantázie alebo zachytávajú okamih výrazného prežitku okolitého sveta.
Vizuálna rekonštrukcia pamäte z dielne vystavujúcich autorov demonštruje síce predovšetkým osobný návrat k minulosti, ale svojim gestom navádza k spomínaniu aj návštevníka samotného. Pamäť nie je tým, čo nám o minulosti rozpráva história alebo politika. Vo vlastnej pamäti sa prítomnosť stretáva so spomienkou, kde sa čas premieta ako trvanie. Stretávame sami seba a pozeráme sa na seba z horizontu našej prítomnosti.
Umelecké diela s témou pamäte privádzajú návštevníka k uvedomeniu, že v pamäti je uschovaných mnoho netušených a prekvapivých spomienok. Pamätáme si celé mesta, celé krajiny, celé domy. Naša potemnená pamäť je zdrojom neuveriteľného množstva obrazov, stačí im otvoriť cestu. A fakt, že spomienky nie sú presným odtlačkom skutočnosti ich činí o to hodnotnejšími. Nesú totiž navyše kvalitu prežitku.
Čas pominie, ale minulé nemizne bez stopy. Obrazy zostávajú ukryté v pamäti, v temnej šachte obraznosti, v pomyselnom depozitári, z ktorého tu a tam vytiahneme niektorý na svetlo sveta. Spomínanie je často naplnené nostalgiou po stratenom svete. Nad spolovice zabudnutou minulosťou sa zatvára hladina prítomnosti. Varovanie: výstava nepochybne oživí Vaše spomienky!